Z roku na rok coraz więcej domów decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej. To oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, jak komfortowe jest to rozwiązanie. Jednak, żeby móc korzystać z gazu konieczne jest spełnienie pewnych wymagań oraz wykonanie odpowiedniej instalacji. Jakie są zalety instalacji gazowej i na co zwrócić uwagę podczas jej montażu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Instalacja gazowa – formalności

Aby montaż instalacji gazowej w domu był możliwy, trzeba spełnić szczegółowe wytyczne wynikające z przepisów prawnych, a także zadbać o formalności. Najważniejszą kwestią jest projekt instalacji wykonany przez uprawnione do tego osoby. Konieczne jest również uzyskanie pozwolenia na montaż instalacji gazowej. Do jego otrzymania oprócz projektu niezbędna jest opinia kominiarska oraz dokumenty potwierdzające prawa własnościowe do budynku. Jednocześnie należy też złożyć wniosek do operatora sieci gazowej o wykonanie przyłącza.

Wykonanie instalacji gazowej

Jeśli chodzi o dostępne instalacje, wyróżnia się ich 2 rodzaje – instalacja na gaz ziemny, a więc wymagająca podłączenia do sieci gazowej oraz instalacja na LGP, czyli gaz płynny, który magazynowany jest w specjalnym zbiorniku zamontowanym na zewnątrz budynku. Jednak zdecydowanie częściej wybierana jest opcja z gazem ziemnym. Wykonanie instalacji najlepiej zlecić fachowcom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Na terenie Słubic i okolic ekspertami w tej dziedzinie jest firma SGS, która specjalizuje się w instalacjach grzewczych. Najpierw konieczne jest wykonanie instalacji zewnętrznej, czyli mówiąc najprościej podprowadzenie gazu do budynku, o co dba ​​dostawca gazu. Następnie fachowcy zajmują się rozprowadzeniem przewodów gazowych po obiekcie. Instalacja wewnętrzna łączona jest z tą zewnętrzną, a następnie przed ich oddaniem wykonuje się próbę szczelności.

Instalacja gazowa a zalety

Instalacja gazowa cieszy się tak dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność. Najczęściej służy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody, ale też często wykorzystywana jest do zasilenia kuchenek oraz piecyków. Największą zaletą instalacji gazowej jest wygoda i komfort jej użytkowania. Wszelkie parametry ustawia się na panelu sterującym, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby stale kontrolować kocioł. Instalacja działa automatycznie, a więc nie trzeba rozpalać ognia i dokładać opału. System jest bardzo sprawny i mało awaryjny, a aby zachować go w dobrym stanie, wystarczą regularne przeglądy techniczne. Co więcej, jest to rozwiązanie czyste oraz ekologiczne.