Wybór pokrycia dachowego to niełatwa decyzja. Dach jest elementem budynku, który z założenia ma służyć przez wiele lat. Koszty jego wykonania są stosunkowo wysokie, dlatego warto dobrać rodzaj pokrycia, który zagwarantuje odpowiednia izolację i długi okres eksploatacji bez kosztownych napraw. W artykule przybliżymy wady i zalety najpopularniejszych technologii.

Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego?

Decyzję o wyborze pokrycia dachowego warunkują zazwyczaj trzy czynniki: kształt i stopień skomplikowania konstrukcji dachu, budżet inwestora oraz względy estetyczne. Należy pamiętać, że niska cena materiału nie zawsze gwarantuje obniżenie kosztów budowy. Wykonanie pokrycia składającego się z dużych elementów, takich jak blacha dachowa, będzie tańsze w przypadku prostego projektu. Przy skomplikowanej bryle „najeżonej” kominami może się jednak okazać, że ułożenie drobnej dachówki niewymagającej docinania będzie ostatecznie korzystniejsze pod względem finansowym. Ponadto, niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia, zawsze należy zwracać uwagę na parametry materiału, takie jak wytrzymałość, mrozoodporność czy nasiąkliwość.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych?

Wybór materiału do ułożenia na dachu jest bardzo szeroki. Najczęściej jednak, ze względu na stosunek ceny, jakości i estetyki, wybór ogranicza się do dwóch popularnych opcji. Pierwsze z nich to budowa dachu z blachodachówek lub blachy trapezowej, a drugie to użycie tradycyjnych dachówek ceramicznych lub cementowych.

Dach z blachy – blachodachówki i blachy trapezowe

Najważniejszą wspólną zaletą dachów blaszanych jest lekkość materiału – powierzchnia wykonana z blachy waży znacznie mniej niż tradycyjne dachówki, co pozwala odciążyć szkielet budynku. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku wymiany pokrycia na wiekowych budowlach o osłabionej konstrukcji. Sprzedawcy materiałów dachowych, tacy jak Firma Handlowa Zajkowska z Białegostoku, mają zazwyczaj w ofercie ocynkowane blachodachówki i blachy trapezowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie atrakcyjniejsze wizualnie – niektóre modele doskonale imitują tradycyjne dachówki. Blachy trapezowe są natomiast mniej estetyczne, będąc za to tańszym materiałem.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Jeśli konstrukcja dachu na to pozwala, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tradycyjnych dachówek. Za ich użyciem przemawiają najczęściej walory estetyczne. Także w tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje. Dachówki ceramiczne wykonane z przetworzonej gliny wyglądają atrakcyjnie, jednak mają swoje wady takie, jak duża masa i wyższa cena. Alternatywę dla nich stanowią dachówki cementowe, nazywane również betonowymi. Cechują się one podobną wytrzymałością, są jednak lżejsze. Ich niższa cena wiąże się natomiast z mniejszą atrakcyjnością wizualną w porównaniu do dachówek ceramicznych.