Coraz większą uwagę w nowoczesnym budownictwie przywiązuje się do odnawialnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań w tym zakresie, które wciąż zyskuje popularność, stanowią kolektory słoneczne. Mogą one służyć między innymi do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym. Czy jest to opłacalna metoda? I jak musi zostać skonstruowana instalacja? Między innymi te kwestie poruszamy w poniższym artykule.

Wydajność a pora roku

Wykorzystanie promieniowania słonecznego to z pewnością niebywała korzyść w pozyskiwaniu niemal darmowej i czystej energii. Decydując się na rozwiązanie w postaci instalacji solarnej, należy pamiętać, że intensywność nasłonecznienia w naszej strefie klimatycznej zmienia się wraz z porą roku. W związku z tym najwięcej oszczędności można zaobserwować w okresie od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach podgrzewanie wody z wykorzystaniem kolektorów słonecznych nie będzie już tak efektywne i wiąże się z zastosowaniem wspomagania w postaci metod konwencjonalnych, czyli pomp ciepła lub kotłów gazowych bądź na paliwa stałe. W takiej konfiguracji można bezproblemowo podgrzewać wodę przez cały rok, niezależnie od pogody.

Budowa instalacji

W potocznym rozumieniu mówi się o wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej przy pomocy kolektorów słonecznych. Niemniej jednak są one jednym z szeregu urządzeń, wchodzących w skład sprawnie działającej instalacji solarnej. Najważniejszym jest zasobnik na podgrzaną ciecz, służący do jej magazynowania. Wodny roztwór glikolu zostaje podgrzany w solarze, a następnie przepływa do wymiennika ciepła, który jest odpowiedzialny bezpośrednio za podgrzanie wody dostarczanej do urządzeń sanitarnych w domu. Do wymuszenia takiej cyrkulacji konieczne jest także zastosowanie pompy obiegowej zasilanej energią elektryczną. Funkcjonalność całej instalacji podniesie również montaż regulatora solarnego, który będzie sterował całym układem na podstawie sygnałów odbieranych z czujników temperaturowych.

Umiejscowienie kolektorów

Znaczenie dla efektywności takiego rozwiązania ma oczywiście prawidłowy montaż solarów, którym powinni zająć się specjaliści, chociażby z firmy usług hydraulicznych Roberta Rosłońca, znajdującej się w Robercinie. Należy bowiem skrupulatnie uwzględnić ich położenie tak, aby w ciągu dnia mogły przyjmować jak największą ilość promieniowania UV. Bardzo ważny jest również kąt nachylenia kolektorów względem padających na nie promieni. Nie ma jednak jednego uniwersalnego ustawienia. Najkorzystniej wypada skierowanie ich w stronę południa pod kątem 30 stopni. Optymalne rezultaty da się także uzyskać, montując je od strony zachodu lub wschodu pod kątem w zakresie 30-50 stopni. Im większa będzie ta wartość, tym lepiej będzie podgrzewana woda w okresie zimowym, odwrotnie zaś w letnim. W przypadku modeli płaskich jest również możliwość ich integracji z dachem, a co za tym idzie, zastąpienia w ten sposób części poszycia.