Budowa własnego domu wymaga od nas dokonania wielu wyborów. Jeden z nich dotyczy wybrania rodzaju ogrzewania, jakie chcemy mieć we własnych czterech kątach. Na rynku dostępnych jest wiele systemów grzewczych, które różnią się od siebie między innymi sposobem działania oraz kosztami związanymi z ich eksploatacją. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Dowiedz się, jakie są jego rodzaje i czy warto je montować.

Ogrzewanie podłogowe – jakie są jego rodzaje?

Ogrzewanie podłogowe to jedno z rozwiązań, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zazwyczaj na ten system grzewczy decydujemy się w łazienkach i kuchniach, jednakże coraz częściej korzystamy z niego też w innych pomieszczeniach. Producenci takich rozwiązań oferują rozmaite systemy grzewcze, a wśród nich znajdziemy ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne. Elektryczne ogrzewanie charakteryzuje się tym, że jego montaż nie jest skomplikowany, a całość wygląda estetycznie, ponieważ nie musimy mieć zainstalowanego kotła grzewczego, ani innej instalacji c.o. Takie rozwiązanie jest wygodne w użyciu, aczkolwiek koszty eksploatacyjne są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Z kolei wodne ogrzewanie podłogowe to system, który rozprowadza gorącą wodę w rurach zamontowanych w podłodze. Montaż takiego ogrzewania jest dość drogi, aczkolwiek przemawiają za nim niższe koszty związane z użytkowaniem ogrzewania. Ostatnim, a zarazem najrzadziej wykorzystywanym rodzajem ogrzewania podłogowego, jest ogrzewanie powietrzne. Działanie tego systemu opiera się na przepływaniu ciepłego powietrza przez zamontowane w podłodze kanały.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety i wady

Instalacja grzewcza w postaci podłogowej ma swoje plusy i minusy. Za montażem takiej instalacji przemawiają zapewne względy estetyczne. W ogrzewaniu podłogowym elementy konstrukcji grzewczej znajdują się pod podłogą, a co za tym idzie, nie są widoczne, a także nie zajmują powierzchni użytkowej, jak ma to miejsce np. w przypadku tradycyjnych grzejników. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że całe pomieszczenie ogrzewane jest w sposób równomierny. To niesie też korzyści dla naszego zdrowia, ponieważ dla ludzkiego ciała najlepiej jest wtedy, gdy temperatura wokół głowy jest niższa, a w okolicy nóg wyższa. Jeśli zdecydujemy się na montaż takiego systemu grzewczego, warto skontaktować się ze specjalistami z firmy Instalatorstwo Wodno-Kanalizacyjne i C.O. z Orzeszyna w województwie mazowieckim.

Jednak podłogowe ogrzewanie to nie same zalety i ma też swoje wady. Najpoważniejszy problem możemy mieć w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia lub awarii instalacji. Wówczas niezbędne jest zdemontowanie podłogi, abyśmy mogli dostać się do instalacji grzewczej. To wymaga poświęcenia pracy, czasu i pieniędzy. Ponadto w celu utrzymania dobrej wydajności ogrzewania wskazane jest zmniejszenie ilości mebli i innych przedmiotów. Ogrzewanie podłogowe charakteryzują się także „bezwładnością cieplną”, co oznacza, że czas nagrzewania instalacji i jej stygnięcie trwa długo. Przez to nie mamy możliwości regulowania stopnia nagrzania danego wnętrza.