Dom pasywny to rodzaj nowoczesnego budynku jednorodzinnego. Jego konstrukcja pozwala wypracować daleko idące oszczędności podczas użytkowania obiektu. To właśnie z tego powodu coraz większa liczba inwestorów stawia na nieruchomości tego typu. Domy pasywne są co prawda znacznie droższe niż standardowe podczas budowy, jednak podczas eksploatacji przynoszą ogromne oszczędności i równoważą koszty inwestycji. Czym charakteryzuje się taki dom? Czy warto go budować?

Minimalne zapotrzebowanie na energię

Domy pasywne projektowane przez firmę Wodmetaldom to obiekty, które dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych zmniejszają zapotrzebowanie na energię do minimum. W obiektach tego typu zużywa się poniżej 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy w ciągu roku, podczas gdy standardowe budynki wymagają nawet 120 kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok. Pomiarom tym podlega oczywiście energia pierwotna, potrzebna nie tylko do ogrzewania budynku, ale też do działania urządzeń i podgrzewania wody.

Projekt domu pasywnego wykonany przez firmę Wodmetaldom Tomasz Niewelt ma odzyskiwać maksymalną ilość energii z natury, na przykład ze światła słonecznego. Budynek zostaje zbudowany i wykończony w taki sposób, by ograniczał zapotrzebowanie energetyczne – ma doskonałą izolację termiczną i jest niemal całkowicie szczelny, dzięki czemu ilość uciekającego na zewnątrz ciepła jest naprawdę niewielka. Warto rozważyć budowę domu pasywnego chociażby ze względu na rosnące ceny energii.

Przemyślana ekspozycja na słońce

Budynek ograniczający zużycie energii musi być nie tylko zbudowany z odpowiednich materiałów i świetnie zaizolowany. Oszczędności w tym zakresie wprowadza się już na etapie projektu domu pasywnego. Eksperci z firmy Wodmetaldom wiedzą, jak rozplanować położenie poszczególnych pomieszczeń, a także drzwi i okien w taki sposób, aby jak najwięcej energii pozyskiwać z natury, a jak najmniej wypuszczać na zewnątrz. Dbają o to, by dom osiągał tak zwane pasywne zyski solarne – chodzi o ogrzanie pomieszczeń światłem słonecznym.

W tym celu projektanci umieszczają wszystkie pokoje dzienne: salon, kuchnię czy jadalnię jak najbliżej południowej ściany budynku, gdzie są długo wyeksponowane na działanie słońca. Stosuje się w nich przeszklenia o dużej powierzchni, by wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła i ciepła. Z kolei na stronie północnej eksperci Wodmetaldom unikają umieszczania jakichkolwiek okien, by ograniczyć straty energii. W tej części domu pasywnego powinny znaleźć się pomieszczenia gospodarcze, na przykład garaż.