Termoizolacja budynku jest konieczna, by zapewnić odpowiednie warunki do życia czy pracy. Prawidłowo wykonana zmniejsza zapotrzebowanie na energię, której w Polsce ponad połowa wykorzystywana jest właśnie na ogrzewanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów termoizolacyjnych możliwe jest zwiększenie parametrów w zakresie ciepła, a tym samym zmniejszenie kosztów utrzymania budynku.

Jakie są zalety powłok ceramicznych?

Istotnym aspektem przy wyborze materiałów na potrzeby termoizolacji jest współczynnik przenikania ciepła. Celem instalacji jest zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię, a w efekcie też związane z tym koszty. Do powszechnie stosowanych rozwiązań zaliczyć możemy wełnę mineralną oraz styropian. Coraz większą popularnością cieszy się też izolacja natryskowa w postaci powłok ceramicznych. W przeciwieństwie do innych materiał ten nie tylko spowalnia ucieczkę ciepła z urządzeń, ale całkowicie ją wstrzymuje. Ponadto oddziałuje na pozostałe sposoby przepływu energii cieplnej, czyli konwekcję i promieniowanie podczerwone. Oznacza to, że termoizolacyjna powłoka odbija część ciepła z powrotem do jego źródła. Niewątpliwą zaletą będzie ponadto to, że powłoka ceramiczna nie chłonie wody.

Ogromnym atutem jest też łatwość, z jaką możemy zauważyć czy naprawić jakiekolwiek awarie izolowanego elementu. Do niepokojących oznak należy między innymi zmiękczenie powłoki w miejscu przecieku. Problemu nie sprawia też likwidacja usterki – wystarczy bowiem we wskazanym miejscu usunąć izolację ceramiczną, naprawić awarię i położyć nową powłokę; samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów. Tym zająć się może firma HTH-Novotech. Zaznaczyć jednak należy, że tej technologii termoizolacyjnej nie stosujemy w budynkach mieszkalnych. Gdzie zatem możemy po nią sięgnąć? O tym w dalszej części artykułu.

Gdzie stosowana jest izolacja ceramiczna?

Powłoka ceramiczna ma postać bezkształtnej masy, którą można aplikować na rury, zawory, kolanka, kołnierze, rozmaite maszyny i urządzenia. Jej zastosowanie pozwala wyeliminować mostki cieplne. Wśród dostępnych powłok ceramicznych wymienić możemy:

  • HPC – Hot Pipe Coating – kompozycja na bazie wody, przeznaczona do izolacji gorących rur i innych powierzchni w temperaturze od 60 do 500 stopni Celsjusza;
  • HSC – Hot Surface Coating – powłoka na bazie wody z domieszką akrylową z dodatkiem siedmiu dedykowanych wypełniaczy ceramicznych, do izolacji powierzchni gorących i zimnych od -40 do 176 stopni Celsjusza;
  • Super Therm® – kompozycja czterech różnych wypełniaczy i żywic, najtrwalsza i najefektywniejsza powłoka ceramiczna dostępna na rynku.
Wszystkie wyżej wymienione izolacje termiczne zaliczyć należy do izolacji przemysłowych. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązania nie spełniają wymagań na przykład ze względu na skomplikowany kształt urządzenia czy dużą wilgotność powietrza. Wśród przykładowych zastosowań tej technologii wymienić można maszyny papiernicze, piece hutnicze i przemysłowe czy kanały spalin.