Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest ważny z wielu względów. Zarówno tych estetycznych, jak i użytkowych. Dach spadzisty, jako najbardziej wyeksponowana cześć domu jednorodzinnego bardzo często postrzegany jest jako jego wizytówka. Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów pokryciowych wciąż ogromną popularnością cieszy się dachówka ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć i czy warto się na nią zdecydować?

Dachówka ceramiczna – połysk czy mat?

Dachówki ceramiczne są produktem całkowicie naturalnym, wytwarzanym z gliny. Charakteryzują się zatem dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki środowiskowe. Ceramiki używa się z powodzeniem nie od setek, a od tysięcy lat. Współczesne dachówki ceramiczne produkowane są w dwóch wariantach. Angobowanej, czyli matowej oraz glazurowanej. Wybór każdej z nich będzie niósł ze sobą określone plusy i minusy. Dachówki matowe słyną z niesamowitej głębi koloru. Szczególnie popularne w ostatnich dwóch latach kolory antracytowe lub grafitowe nadają każdemu budynkowi nowoczesnego i unikalnego stylu.

Dachówki angobowane nie są pozbawione jednak wad. Ich stosunkowo porowata struktura umożliwia o wiele szybsze osiadanie różnego rodzaju pyłom i osadom, co zawsze najbardziej widoczne jest od północnej strony dachu. Dachówki glazurowane, choć o wiele trwalsze pod tym względem, w słoneczne dni tracą swoje właściwości kolorystyczne. Promienie odbijają się od powierzchni dachu z taką intensywnością, że czasami trudno rozpoznać kolor, o jego odcieniu już nie wspominając. Bez względu na typ, dachówki ceramiczne zawsze były, są, i prawdopodobnie będą najdroższym pokryciem dachowym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dachówki ceramiczne – rozwiązania systemowe

Ogromną zaletą wszystkich dachówek ceramicznych jest to, że występują one jako rozwiązanie systemowe. Co to oznacza dla potencjalnego nabywcy? Nie mniej, nie więcej niż to, że producent przewidział, zaprojektował i stworzył każdy element odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie i estetykę połaci. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o dachówkach skrajnych, stosowanych na szczytach dachu, dachówkach i kominach wentylacyjnych, używanych do zapewnienia właściwej wentylacji, czy o gąsiorach, dzięki którym można pięknie wykończyć kalenice proste i narożne.

Oczywiście dachówka sama się nie ułoży. Aby efekt był jak najbardziej zbliżony do projektowej wizualizacji, warto postawić na najlepszych dekarzy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma LedorPUHRB Dekarstwo, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie montażu pokrycia dachowego oraz naprawy dachów. Najbardziej renomowani dekarze podejmą się każdego wyzwania i ułożą dachówkę w każdym kształcie. A jest w czym wybierać. Dachówki ceramiczne występują m.in. w wersji klasycznej, płaskiej, czy jako rybia łuska – popularnie nazywana karpiówką.