Beton to jeden z najważniejszych materiałów, jakie wykorzystywane są na placach budowy. Bez niego niemożliwe byłoby wznoszenie obiektów budowlanych. Jednak jakiego betonu się używa? Bardzo często na placach budowy mamy do czynienia z betonem towarowym, który produkowany jest przemysłowo przez zewnętrzne firmy. Innym rodzaje jest beton półsuchy. Czym te obie mieszanki się charakteryzują i gdzie się je wykorzystuje?

Czym jest beton towarowy i gdzie ma zastosowanie?

Jednym z chętniej wykorzystywanych rodzajów mieszanek betonowych jest beton towarowy. Jego produkcją zajmują się profesjonalne betoniarnie, które dostarczają ten materiał budowlany na wskazane przez klienta miejsce budowy. Do transportu betonu wykorzystuje się specjalistyczne pojazdy, czyli betonomieszarki. Taki rodzaj betonu zazwyczaj nie jest wytwarzany na placu budowy. Zamówienie gotowej mieszanki betonowej to korzystne rozwiązanie dla większości inwestorów, ponieważ nie ma konieczności gospodarowania miejsca na budowie, gdzie takie beton byłby wytwarzany. Poza tym ekipa budowlana nie tracie czasu na produkcję materiałów, lecz może skupić się na wykonywaniu prac murarskich i montażowych. Należy też podkreślić, że beton towarowy wytwarzany przemysłowo, charakteryzuje się zawsze takimi samymi parametrami. W związku z tym nie musimy mieć żadnych obaw, że mieszanka może mieć np. niewystarczająca wytrzymałość.

Beton towarowy zamawia się u producenta. Jednym z nich jest producent betonu towarowego Karo Beton z Głoskowa w województwie mazowieckim. Do wytworzenia tego typu mieszanki betonowej używa się piasku, cementu, wody, a także domieszek chemicznych. Zastosowane kruszywa mogą mieć uziarnienie 2/8 oraz 8/16. Taki beton charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a do tego jest plastyczny. Te cechy sprawiają, że beton towarowy wykorzystuje się to wyrabiania elementów konstrukcyjnych, pomocniczych i prefabrykowanych. Można go stosować zarówno podczas budowy obiektów, jak i dróg. Bardzo często służy jako materiał do wykonywania fundamentów, które muszą być wytrzymałe.

Beton półsuchy – czym jest i gdzie się go wykorzystuje?

Beton półsuchy to mieszanka, która swoją konsystencją wyróżnia się od innych mieszanek, bowiem jest on niepłynny. W porównaniu do innych betonów mieszanka półsucha jest mniej wytrzymała oraz charakteryzuje się większą porowatością. To sprawia, że nie można go wykorzystać jako materiału konstrukcyjnego. Oznacza to, że nie można go wykorzystywać jako bezpośredniego materiału do konstrukcji żelbetowych. Najczęściej używa się go do prac, których celem jest stabilizacja gruntu pod rozmaite konstrukcje budowlane. W tego typu robotach stanowi on warstwę między betonem konstrukcyjnych a podłożem. Z tego wynika, że beton półsuchy może być używany jako warstwa wzmacniająca podłoże pod ławy fundamentowe, posadzki, nawierzchnie z kostki brukowej czy pod krawężniki i obrzeża z betonu.