Realizacja niektórych prac budowlanych wymaga przeprowadzenia ich na wysokości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rusztowania. Najpopularniejszą konstrukcją tego rodzaju jest typ ramowy, charakteryzujący się prostotą i szybkością montażu. Jego posadowienie wymaga odpowiednich kwalifikacji. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest stosowane podczas wielu robót remontowych, niezależnie od rodzaju budynku.

Budowa rusztowań ramowych

Podstawowym elementem tego rodzaju konstrukcji są prefabrykowane, płaskie ramy oraz ukośne stężenia. Części łączy się ze sobą z wykorzystaniem uchwytów sworzniowo-zapadkowych. W związku z tym bardzo łatwo je montować i demontować. Ponadto istotną funkcję pełnią poręcze, które zwiększają bezpieczeństwo pracy na takich rusztowaniach. Ich budowa pozwala w razie potrzeby na łatwą zmianę szerokości pomostów. Te z kolei są wykładane odpowiednio zaimpregnowanymi podestami z desek, dzięki czemu możliwe jest swobodne przemieszczanie się po kolejnych poziomach. Wejście i zejście na nie umożliwiają zamocowane drabinki. Wymienione pomosty oraz stężenia gwarantują stabilność rusztowania ramowego, które jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań podczas prac remontowo-budowlanych.

Wykorzystanie konstrukcji

Jak zostało już wspomniane, wiele zalet związanych z budową i montażem rusztowania, sprawia, że znalazło ono wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim umożliwia w prosty sposób stworzenie konstrukcji elewacyjnej, czyli znajdującej się przy ścianie budynku i połączonej z nią za pomocą kotwienia. Stąd też można je najczęściej zaobserwować na przykład przy pracach czyszczenia lub malowania elewacji w przestrzeni miejskiej. Tego rodzaju rusztowania sprawdzą się równie dobrze przy budownictwie jednorodzinnym, ale również podczas wykonywanych robót wewnątrz dużych hal. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia konstrukcji w kółka, co sprawia, że można je przemieszczać bez konieczności demontażu z miejsca na miejsce. Wszystkie niezbędne komponenty, jak i same ramy rusztowania można zakupić lub wynająć na przykład w firmie Szal-Bud, która znajduje się w Wąpielsku.

Montaż rusztowania

Choć połączenie ze sobą poszczególnych elementów nie stanowi większego problemu, to jednak według przepisów powinna się tym zająć uprawniona ekipa. To ona sprawdza nośność podłoża, ponieważ to ono w największym stopniu odpowiada za stabilność całego rusztowania. Ponadto umiejscowienie go przy chodniku lub jezdni oznacza, że musi zostać dodatkowo zabezpieczony daszkiem ochronnym oraz siatką. Po rozstawieniu konstrukcja musi zostać odebrana przez nadzór techniczny, a taki fakt wraz z jej przeznaczeniem zapisany w dzienniku budowy. W ten sposób zrealizowane posadowienie rusztowania ramowego zapewnia bezpieczne i efektywne wykonywanie zadań przez pracowników budowy.