Tynkowanie to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie powierzchni ścian. Rozwiązanie takie niesie ze sobą wiele istotnych korzyści związanych nie tylko z estetyką, która przecież zależy od indywidualnego gustu, ale także z właściwościami użytkowymi. Z punktu widzenia inwestorów wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się oferta dotycząca tynkowania maszynowego. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Rodzaje wykorzystywanych tynków


Jeżeli chodzi o zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się obecnie tynki cementowo-wapienne. Czym konkretnie się charakteryzują? Z pewnością warto zacząć od tego, iż jest to rozwiązanie zapewniające bardzo wysoką wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków środowiskowych.

Tynki tego typu z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w pokojach dziennych, jak i pomieszczeniach o okresowo lub stale podwyższonej wilgotności. Na wyjątkową uwagę zasługuje również fakt, że tynki cementowo-wapienne doskonale radzą się z oddziaływaniem warunków środowiskowych, co wpływa na uniwersalność zastosowania. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ten materiał wykończeniowy został położony na elewacji domu.

W przypadku tynkowania maszynowego bardzo często można również spotkać się z masami gipsowymi. Ich struktura umożliwia wykonawcom stworzenie idealnie gładkiej i równej powierzchni. Cechą wyróżniającą technologię jest również to, że tynki gipsowe świetnie sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym, ponieważ zapewniają doskonałą izolację termiczną. Trzeba tutaj także wspomnieć o wysokiej elastyczności oraz szybszym niż w przypadku materiałów alternatywnych czasie schnięcia. Tynki tego typu stanowią najlepszy wybór dla osób zmagających się z dolegliwościami alergicznymi. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego akurat tynkowanie maszynowe?


Wykorzystanie w procesie tynkowania specjalistycznie zaprojektowanego agregatu niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Niemniej jednak najważniejszą z nich jest czas realizacji zlecenia, które w zależności od konkretnych warunków oraz powierzchni przeznaczonych do wykończenia ścian, może zostać wykonane nawet kilkukrotnie szybciej. Doświadczona firma remontowa w ciągu jednego dnia roboczego potrafi sobie poradzić z otynkowaniem około 100 m2. Taki stan rzeczy oczywiście sprawia, że nawet poważny remont nie musi być traktowany w kategoriach smutnej konieczności.

Agregat tynkarski daje fachowcom możliwość stałego kontrolowania ilości przepływającej przez dyszę masy, dzięki czemu grubość tynku na każdej ścianie jest idealnie równa. Biorąc pod uwagę fakt, że każdą partię tynku przygotowuje się bezpośrednio w agregacie, uzyskane w ten sposób partie materiału charakteryzują się tożsamą jakością. Jak zaznaczają specjaliści z firmy Bodo Wylewki Maszynowe, ten typ tynkowania zyskuje swój najbardziej ekonomiczny wymiar przy wykańczaniu dużych powierzchni. Przez ostatecznym podjęciem decyzji o remoncie, warto skorzystać z opcji przygotowania precyzyjnej wyceny.