Budowa jakiegokolwiek budynku nierozerwalnie wiąże się z koniecznością zakupu różnego rodzaju materiałów budowlanych. Jednym z niezbędnych elementów będzie przykładowo drewno, bez którego nie powstanie dach. Ten surowiec wykorzystywany jest powszechnie w branży budowlanej z uwagi na świetne właściwości fizyczne i mechaniczne. Kluczową kwestią, decydującą o jego żywotności, jest jednak odpowiednia impregnacja. W naszym kraju mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na drewno. Przyjrzyjmy się zatem charakterystyce drewna konstrukcyjnego oraz jego poszczególnym rodzajom. 

Czym jest drewno konstrukcyjne?

To materiał stosowany w przemyśle budowlanym. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest do budowy różnego rodzaju konstrukcji. Najbardziej popularnym zastosowaniem drewna konstrukcyjnego jest więźba dachowa, która odpowiada za bezpieczeństwo, stabilność i solidność całego dachu. Jednakże, aby surowiec ten mógł zostać użyty w opisywanym celu, powinien spełniać podstawowe warunki i charakteryzować się właściwymi parametrami. Mowa tu o wytrzymałości, odporności na ściskanie i rozciąganie, twardości, wilgotności i braku wyraźnych uszkodzeń. Jakość określana jest względem ustalonych klas. Najczęściej wybierane gatunki drzew w naszym kraju to m.in.: modrzew, sosna, świerk oraz jodła. 

Suszenie i struganie drewna konstrukcyjnego 

Jak informują specjaliści z firmy Drew-Bud, drewno konstrukcyjne, zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi, powinno być suszone i strugane. Oznacza to, że surowiec musi zostać poddany obróbce, która umożliwi mu jak najlepsze spełnienie swojej funkcji. Naturalne drewno jest wilgotne, przez co niekiedy przekracza określone w przepisach normy wilgotności. Wówczas konieczne jest zastosowanie procesu suszenia, który to sprawi, że materiał stanie się trwały i wytrzymały. Istnieją dwa sposoby suszenia drewna – naturalny i sztuczny (komorowy). Najczęściej jednak wybierany jest drugi sposób, który charakteryzuje się krótkim czasem całego procesu. 

Za sprawą strugania natomiast możliwe jest zabezpieczenie surowca przed szkodnikami. Strugane drewno jest przy tym znacznie bardziej odporne na rozwój wilgoci czy też pożar. Pamiętajmy jednak, że w celu całkowitego zabezpieczenia naszego drewna konstrukcyjnego, niezbędna będzie odpowiednia impregnacja. Jak zostało wspomniane, stanowi ona kluczową kwestię, wpływającą na trwałość całej drewnianej konstrukcji.