Zarówno podział działki budowlanej, jak i rolnej, przebiega bardzo podobnie. W obu przypadkach musimy dopełnić szeregu formalności i spełnić konkretne wymagania. Niezbędnym elementem będzie również zatrudnienie geodety, który wytyczy nowe granice i punkty graniczne na mapach. Przyjrzyjmy się zatem, od czego powinniśmy zacząć i jak przeprowadzić cały proces.

Pierwszy krok podczas podziału działki

Najpierw musimy udać się do odpowiedniego starostwa dla lokalizacji działki. Tam wypełniamy wniosek o wydanie mapy zasadniczej oraz wypisu z rejestru gruntów. Mapa, którą otrzymamy, pozwoli na stworzenie wstępnego planu podziału. Muszą się na nim znaleźć granice nieruchomości, granice wydzielanych działek oraz potencjalny dostęp do drogi publicznej. Nie możemy też zapomnieć o oznaczeniu działki zgodnie z danymi z księgi wieczystej. Wprawdzie możemy wstępny plan zrobić sami, ale lepiej jest udać się z tym do geodety już na obecnym etapie przygotowań.

Następnie musimy kierować się do wydziału geodezji i kartografii w urzędzie gminy.

Zabieramy ze sobą: dokument określający własność nieruchomości, wypis, który uprzednio otrzymaliśmy, decyzję o warunkach zagospodarowania terenu oraz trzy egzemplarze wstępnego planu podziału. Wójt lub prezydent  - zależnie, kto jest odpowiednim organem władzy lokalnej – zbada cel podziału działki i wyda opinię. Jeśli opinia będzie pozytywna, możemy działać dalej. Pamiętajmy, że w przypadku negatywnej opinii, od decyzji możemy się odwołać w przeciągu siedmiu dni.

Główny projekt podziału działki

W przeciwieństwie do wstępnego planu, ten główny powinien zostać wykonany przez geodetę z odpowiednimi uprawnieniami – takiego jak Geodeta Inżynier Błażej Fuczek. Musi on skrupulatnie wytyczyć nowe granice i punkty graniczne na mapach do tego przystosowanych. Proces pracy z geodetą wygląda następująco: specjalista najpierw ogląda teren i wyznacza nowe granice (oczywiście po konsultacji z właścicielem terenu oraz sąsiednich działek), następnie składa dokumenty we wcześniej wymienionym wydziale geodezji i kartografii starostwa i otrzymuje odpowiednią klauzulę zatwierdzającą projektowany podział. Gdy ten etap dobiegnie końca, musimy ponownie udać się do odpowiedniego organu władzy lokalnej i ponownie złożyć komplet dokumentów. W ciągu dwóch miesięcy otrzymamy odpowiedź, czy wszystko się zgadza, po czym podzielone działki przechodzą na naszą własność i możemy nimi dowolnie dysponować.

Wybór dobrego geodety

Pamiętajmy, że projektowanie zarówno wstępnego, jak i głównego planu wymaga odpowiedniej wiedzy i dokładności. W przypadku, gdy naniesione dane nie będą się zgadzać z faktycznym stanem rzeczy, wnioski mogą zostać odrzucone, a to bardzo wydłuży czas oczekiwania na dokończenie całej procedury. Bardzo ważne jest również dotrzymywanie terminów przez specjalistę. Dobry geodeta w tym wypadku to podstawa, jeśli nie chcemy stracić zarówno czasu, jak i pieniędzy.