Choć jeszcze do nie tak dawna ogrzewanie podłogowe było traktowane w kategoriach alternatywy dla klasycznych grzejników, to obecnie można zaobserwować ogromny wzrost zainteresowania tą technologią. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z wielu praktycznych i ekonomicznych korzyści, jakie mogą uzyskać inwestorzy. Co zatem warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i gdzie szukać kompleksowego wsparcia?

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?


Ogrzewanie podłogowe to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na wyraźnym obniżeniu rachunków za energię. Wyniki badań oraz doświadczenia użytkowników udowadniają, iż w bardzo prosty sposób można zaoszczędzić od 12 do nawet 15%. Za ogromny plus tego rozwiązania uznaje się również znacznie korzystniejszy niż w przypadku standardowych grzejników rozkład temperatury. Dzięki temu, że powietrze znajdujące się na wysokości głowy jest chłodniejsze od tego na dole, wzrasta stopień odczuwalnego komfortu. Jako że ogrzewanie podłogowe większość energii przekazuje poprzez promieniowanie, nie powstaje ruch powietrza. Cząsteczki kurzu nie unoszą się, dzięki czemu technologia ta jest idealna dla alergików.

Oczywiście nie można nie wspomnieć również o ważnych kwestiach estetycznych. Wszystkie komponenty systemu schowane są pod posadzką, a co za tym idzie, całkowicie ukryte przed wzrokiem. Sprawia to, że inwestorzy nie będą musieli liczyć się z ewentualnością, że przewody, rury lub same grzejniki wpłyną na jakość wykończenia wnętrza. Ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić także wolną przestrzeń, aczkolwiek nie są to  wartości bardzo znaczące. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?


Jak to w przypadku branży budowlanej bywa, nie da się znaleźć rozwiązań charakteryzujących się tylko i wyłącznie zaletami. Tak też sprawa wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego, choć trzeba wyraźnie zaznaczyć, że minusów jest tutaj niewiele. Pierwszy z nich to niestety cena. Biorąc pod uwagę koszty związane zarówno z samym zakupem niezbędnych elementów, jak i z robocizną, wydatki na inwestycję potrafią być aż o 30% większe od technologii standardowych. Położenie 1m2 instalacji to wydatek rzędu 120-150 złotych.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Montex Technika Grzewcza Sanitarna I Wentylacyjna, warto wiedzieć o tym, że choć awarie tego typu instalacji zdarzają się niezwykle rzadko, to w sytuacji, w której dojdzie do najgorszego, trzeba liczyć się z koniecznością skucia fragmentu podłogi. Użytkownicy ogrzewania podłogowego niestety muszą również pożegnać się z wykorzystaniem do wystroju wnętrz grubych i puszystych dywanów. Ich struktura bardzo pochłania wytworzoną energię cieplną.