Płyta gipsowo-kartonowa to produkt, który jest coraz częściej wykorzystywany do różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych przeprowadzanych zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Wpływ na to ma nie tylko różnorodność owych płyt, ale także zalety dotyczące ich stosowania. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat zalet, zastosowań oraz rodzajów płyt gipsowo-kartonowych.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Płyta gipsowo-kartonowa stanowi produkt, który w sklepach budowlanych jest dostępny pod różną postacią. Od właściwości określonego typu płyty zależy również w głównej mierze możliwość jej zastosowania w danym miejscu. Płyty g-k posiadają także określone oznaczenia oraz kolorystykę, zaś jeśli chodzi o jej rodzaje, to wyróżnia się wśród nich przede wszystkim zwykłe płyty gipsowo-kartonowe w kolorze szarym oznaczone literką A, wodoodporne płyty w kolorze zielonym o oznaczeniu H2F pokrywane specjalnym impregnatem, wyposażone we włókno szklane, różowe płyty ognioodporne oznaczane jako typ F oraz zielone płyty z czerwonymi oznaczeniami FH2, które posiadają zarówno właściwości wodoodporne, jak i ognioodporne.

Jakie zastosowanie mają płyty gipsowo-kartonowe w pracach remontowo-budowlanych?

Płyta gipsowo-kartonowa (a właściwie stworzona z niej konstrukcja) wymaga nie tylko zastosowania odpowiedniego typu płyt, ale również elementów dodatkowych w postaci profili (najczęściej aluminiowych) oraz kołków rozporowych i blachowkrętów bądź też specjalnego kleju montażowego. Jedną z form wykorzystywania płyt gipsowo-kartonowych podczas przeprowadzania prac remontowo-budowlanych jest tworzenie z nich ścianek działowych, czym mogą zająć się specjaliści z firmy Ar-Bud należącej do Adriana Roya. Dzięki takiej konstrukcji w dość prosty sposób będziemy mogli stworzyć na przykład dwa odrębne pokoje w mieszkaniu bez konieczności stosowania bloczków z betonu komórkowego.

Jedną z popularniejszych w ostatnim czasie form zastosowania płyt gipsowo-kartonowych jest też tworzenie z nich konstrukcji określanej mianem sufitu podwieszanego. Konstrukcja ta umożliwia nam przede wszystkim stworzenie ciekawego, niezwykle efektownego sufitu oraz pozwala zakryć wszelkie niedoskonałości oraz elementy instalacji wewnętrznych. Dzięki niej możemy też zamontować specjalne oświetlenie sufitowe. Płyty gipsowo-kartonowe przytwierdzamy także do istniejących już ścian w celu zakrycia różnego rodzaju uszkodzeń i rys bez konieczności ich renowacji. Dodajmy również, iż dzięki konstrukcjom tego typu mamy także możliwość montażu dodatkowego systemu dociepleniowego w postaci pianki PUR, styropianu czy wełny mineralnej.

Zalety montażu płyt gipsowo-kartonowych w obiektach budowlanych

Pokrótce wspomnieliśmy już o zaletach stosowania płyt gipsowo-kartonowych w pracach remontowo-budowlanych, jednakże rozwijając nieco ten temat, należy wspomnieć, iż są to produkty, których montaż jest stosunkowo szybki. Dzięki temu ekipa remontująca nasze biuro, dom czy też inny obiekt nie będzie tracić dużych ilości czasu na tego typu prace. Dodatkowo konstrukcje z płyt g-k mogą być też stosowane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, ponieważ występują one w różnych odmianach odpornych między innymi na wilgoć i wysoką temperaturę. Należy tu też wspomnieć o możliwości uzyskania ciekawej aranżacji wnętrz oraz ukryciu niedoskonałości istniejących już ścian i sufitów, a także możliwości stworzenia większej ilości pomieszczeń w budynku oraz docieplenia budynku.