W obliczu zmian dotyczących energooszczędności budynków, ciepły montaż okien to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego inwestora. Ciepły montaż zapewnia wyeliminowanie tzw. mostków cieplnych (są to miejsca, przez które ciepło ucieka z budynku, np. szczeliny przy oknach). Dzięki wykorzystaniu ciepłego montażu do osadzenia okien, można wyeliminować przemarzanie oraz wnikanie wilgoci do wnętrza budynku.

Ciepły montaż okien zapewnia mniejszą utratę ciepła

Obecnie coraz więcej inwestorów podczas budowy domu zwraca uwagę na jego dobrą termoizolacyjność. Jednym ze sposobów jej zwiększenia jest montaż okien z wykorzystaniem metody ciepłego montażu. Aby przez okna nie uciekało ciepło z domu, należy zamontować okna energooszczędne. Jednak takie okna spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy są odpowiednio zamontowane. Największe straty energii występują w miejscu łączenia okna z murem, gdy nie jest ono właściwie zabezpieczone. To miejsce jest bardzo ważne. Jeśli nie będzie w prawidłowy sposób zabezpieczone, to wilgoć będzie przenikać przez warstwę pianki izolacyjnej, co spowoduje, że przestanie ona pełnić swoją funkcję termoizolacyjną. Dlatego montaż okien warto wykonać z wykorzystaniem ciepłego montażu. Dzięki niemu miejsce łączenia muru z oknem będzie dobrze uszczelnione, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Takie zabezpieczenie zmniejsza szanse występowania mostków termicznych i wnikania wilgoci do domu. Mitbau – producent okien z Wrocławia oferuje okna energooszczędne, które posiadają wysoki wskaźnik termoizolacyjności.

Jak wygląda ciepły montaż okien?

Ten rodzaj montażu stolarki okiennej charakteryzuje się zastosowaniem trzech warstw uszczelniających: zewnętrznej, środkowej oraz wewnętrznej. Warstwa zewnętrzna jest paroszczelna i jednocześnie zabezpiecza warstwę izolacyjną przed wodą, która pochodzi z opadów atmosferycznych. Środkową warstwą jest izolacja. Najczęściej tą warstwę stanowi pianka poliuretanowa. Warstwa wewnętrzna to najczęściej taśma okienna o właściwościach paroszczelnych, która zabezpiecza szczelinę okienną przed dostawaniem się wilgoci. Jeżeli wilgoć dostanie się w szparę między oknem a murem, wtedy pianka poliuretanowa ją pochłonie. To doprowadzi do zmniejszenia właściwości termicznych pianki, tym samym czyniąc ją bezużyteczną. Montaż okien energooszczędnych pozwala zwiększyć termoizolacyjność całego budynku. Taśmy zabezpieczające warstwę izolacyjną pomagają w zabezpieczeniu przed wnikaniem wilgoci w szparę między oknem a murem, co tym samym przedłuża żywotność pianki poliuretanowej, która wypełnią tę szczelinę.