Przez nieszczelne przegrody ścianach zewnętrznych budynku, są przyczyną przedostawania się wilgoci do pomieszczeń. Kiedy dom jest ocieplony, a woda przedostaje się do wewnątrz podczas opadów deszczu przez fundamenty, ściany czy stropy, przyczynę można rozpoznać dzięki odpowiednim środkom i technologiom. W budynku należy zastosować izolację przeciwwodną, skutecznie chroniącą przed wodą.

Co to jest hydroizolacja?

Hydroizolacja jest zabezpieczeniem powierzchni przed działaniem wody. Dobór środków i techniki izolacji przeciwwodnej budynku jest uzależniony od gleby, stanu wód gruntowych, stanu budynku i materiałów użytych do budowy domu. Firma Leniart Hydroizolacje przed rozpoczęciem prac naprawczych przeprowadza, dokładną analizę i przedstawia takie rozwiązania, które skutecznie ochronią budynek przed wilgocią. Najczęstszą przyczyną przecieków wody jest nieprawidłowa izolacja fundamentów i części naziemnej budynku, czy też jej całkowity brak. Fachowcy od hydroizolacji oceniają więc, jakie prace powinny zostać przeprowadzone. Często muszą odkryć fundamenty i zaizolować je od zewnątrz, czy też je uszczelnić od wewnętrznej strony, z zastosowaniem zaawansowanych zabiegów.

Jakie są metody naprawy hydroizolacji?

Wybór metody naprawy jest uzależniona od stanu i wilgotności podłoża oraz od rodzaju użytych materiałów hydroizolacyjnych. Do prac hydroizolacyjnych stosowane są zarówno wysokiej jakości materiałach od renomowanych producentów jak i, techniczne rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne. Prawidłowe izolacje fundamentów obejmują m. in. :

  • Poziomą i pionową izolację fundamentów
  • Izolację piwnic i garaży
  • Izolację przeciwwodną dachu płaskiego
  • Uszczelnianie przerw i styków roboczych
  • Izolację zbiorników wodnych i innych mediów
  • Izolację przeciwwodną tarasu i balkonu.

Na czym polega iniekcja  -  ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa jest izolacją domu przed działaniem wody i ma na celu zabezpieczenie budynku przed zniszczeniem. Polega na wprowadzeniu w konstrukcję budynku, izolujących i wiążących wodę preparatów chemicznych. Wywiercane się otwory w murze, a następnie wprowadzane pod ciśnieniem, odpowiednio dobrane substancje. Iniekcja ciśnieniowa wykonywana jest w przypadku grubych ścian. Jeśli mur jest nasiąknięty wodą, może wymagać wcześniejszego osuszenia. Ten sposób zyskał popularność, ze względu na to, że jest prosty, nieinwazyjny i nie wymaga przeprowadzenia prac budowlanych. Wykonywaniem iniekcji zajmują się profesjonalne firmy, specjalizujące się w hydroizolacji budynków.

Na czym polega iniekcja kurtynowa?

Iniekcja kurtynowa podobnie jak ciśnieniowa polega na wprowadzeniu preparatu izolującego od wilgoci, przez nawierty. Różnica polega na wywierceniu na wylot sieci otworów, przez które pod ciśnieniem do 10 bar wprowadzany jest preparat iniekcyjny, tworzący po zastygnięciu powłokę uszczelniającą tzw. kurtynę, między ścianą a gruntem. Żele iniekcyjne pod wpływem wilgoci zwiększają swoją objętość i uszczelniają całą konstrukcję. Należy odpowiednio ocenić sytuację i zwrócić uwagę na występowanie dylatacji i przejść rur instalacyjnych; puski, rysy itp. Elementy te wpływają bowiem na rozstaw otworów iniekcyjnych, dobór średnicy oraz zrealizowanie skutecznej izolacji przeciwwilgociowej budynku.