Coraz wyższe wymagania jakościowe względem różnych wyrobów gumowych wymusiły konieczność opracowania materiału spełniającego wygórowane kryteria. Odpowiedzią na oczekiwania rynku stał się kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy, powszechniej znany jako guma EPDM. I choć z potoczną nazwą tego materiału zetknął się prawie każdy, to jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, z czym ma tak naprawdę do czynienia. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Czym charakteryzuje się EPDM?

Produkty wykonane z tego rodzaju gumy wyróżniają się przede wszystkim bardzo dobrymi możliwościami do odwracalnej deformacji, która następuje wskutek działania sił mechanicznych i powstaje z zachowaniem ciągłości struktury materiału. Właściwości te nie ulegają zamianom nawet w temperaturach wynoszących od -40 do +110 stopni Celsjusza, co stanowi wynik nieosiągalny dla alternatywnych rozwiązań. Ponadto guma EPDM wyróżnia się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi.

Jej struktura jest odporna na działanie wielu czynników takich jak m.in. gorąca woda, płyny hamulcowe, promienie UV, ozon, a także płyny hydrauliczne na bazie estrów fosforanowych. Warta podkreślenia jest również niska podatność na ścieranie. Produkty wykonane z EPDM przez cały okres eksploatacji zachowują swoją kolorystyczną intensywność. Choć jest to – biorąc pod uwagę całą historię wyrobów gumowych – produkt relatywnie nowy, to już zdążył zdobyć sporą renomę wśród klientów. Gdzie zatem materiał ten wykorzystywany jest najczęściej?

Gdzie stosuje się gumę EPDM?

Sporą zaletą tego nowoczesnego materiału jest ogromna uniwersalność zastosowania. Z jego cennych właściwości korzysta zarówno branża budowlana, jak i motoryzacyjna oraz spożywcza. Mieszanki oparte o kauczuk EPDM są także niezbędne przy produkcji pralek automatycznych. Przy ich zastosowaniu powstają elementy amortyzujące i tłumiące drgania, czyli prościej rzecz ujmując – gumowe amortyzatory, stanowiące jeden z najważniejszych komponentów podwozia samochodów.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Gum-Mar, w przemyśle motoryzacyjnym EPDM-u używa się również do produkcji opon, dętek, odbojów oraz chlapaczy. Ogromną popularność zyskały też tzw. bezpieczne nawierzchnie placów zabaw. Wykonane z gumy płyty bardzo dobrze chronią przed przykrymi konsekwencjami upadków. Możliwość nadania elementom de facto dowolnego koloru zwiększa atrakcyjność obiektów przeznaczonych do zabaw rodzinnych i rekreacji. Mieszanki zawierające EPDM znalazły zastosowanie także w budownictwie do produkcji kołnierzy do okien dachowych.