Rekuperacja to system wentylacyjny, który umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza zasysanego z zewnątrz oraz jego oczyszczenia z wszelkich alergenów, a także pyłów, kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń, co jest znacznie lepszą alternatywą dla zwykłego otwierania okien. Świeże powietrze zasysane z dworu jest ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku ze sprawnością około 90%. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rekuperacji? Jak są zbudowane rekuperatory i dlaczego warto postawić na systemy rekuperacji? O tym piszemy w poniższym artykule.

Rekuperacja – charakterystyka

Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjną, która stanowi centralną część całego systemu. Tam też znajduje się wymiennik ciepła odzyskujący energię. Głównym zadaniem rekuperatora jest natomiast zasysanie powietrza w dwóch kierunkach - czyli zimnego z zewnątrz budynku oraz ciepłego i wilgotnego z wewnątrz, które zostaje wyciągnięte na zewnątrz przez anemostaty, czyli otwory/kratki znajdujące się w suficie i ścianach. Oba wymienione strumienie powietrza dostają się do rekuperatora, gdzie nie mieszając się ze sobą, zostają odpowiednio ogrzane i oczyszczone.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Rekuperator, czyli, tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, serce systemu rekuperacji, jest zbudowany z kilku ważnych elementów obejmujących m.in. obudowę (najlepiej zadbać o jej dobrą izolację termiczną i akustyczną dla większego komfortu użytkowania, a także zapewnienia cichej pracy urządzenia), wymiennik ciepła zapewniający odzysk ciepła, a także dzielący się na wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe, obrotowe (w tych może wystąpić mieszanie powietrza), entalpliczne (odzyskujące wilgoć z usuwanego powietrza) oraz wentylatorów (dzielących się na nawiewne i wywiewne).

W skład rekuperatora wchodzą także filtry o różnej dokładności filtracji (oczyszczające powietrze z wszelkich zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów), sterownika (mającego za zadanie regulować pracę wentylatorów, jak również temperaturę powietrza oraz jego optymalny dopływ), jak również dodatkowe elementy w postaci dodatkowych filtrów np. przed koronowirusem (elektrofiltr), a także mających zadanie ochraniać rekuperator przed oszronieniem nagrzewnicy elektrycznej oraz nagrzewnicy wtórnej.  System też można doposażyć w chłodnicę powietrza lub nawilżacz powietrza w przypadku przesuszania powietrza głównie zimą.

Bardzo dobrymi rozwiązaniami jest montaż dodatkowych czujników CO2 oraz wilgotności (higrometr), które same sterują rekuperatorem w zależności od jakości powietrza w budynku.

Profesjonalny montaż systemów rekuperacji zapewnią Państwu pracownicy firmy INSTALSED z Namysłowa należącej do Patryka Sędzińskiego.

Zalety rekuperacji

Do zalet rekuperacji zaliczamy większy komfort oraz higienę z uwagi na zoptymalizowaną temperaturę powietrza w domu oraz jego filtrowanie, jak również zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza wewnątrz budynków oraz właściwych warunków zdrowotnych dla osób zmagających się chorobami laryngologicznymi i  pulmonologicznymi, jak również z dokuczliwymi alergiami. Ponadto, systemy rekuperacyjne należą także do bardzo ekonomicznych rozwiązań, ponieważ dzięki nim możemy ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie zoptymalizować koszty ogrzewania budynku. Co więcej, rekuperacja jest też przyjazna środowisku naturalnemu.