Technika diamentowa związana jest z wykonywaniem odwiertów oraz przecięć w bardzo twardych materiałach, podłożach, czy konstrukcjach takich, jak żelbeton oraz beton. Nie jest to jednak metoda wykonywania danych prac, ale sama technologiach. Technika diamentowa to bowiem wykorzystywanie specjalnych sprzętów, których tarcze i wiertła, wykonane są z segmentów diamentowych. Te zaś zapewniają nie tylko wyższą efektywność prac pod względem jakości, ale również optymalizacji czasu realizacji danego zlecenia!

Technika diamentowa, czyli jaka?

Jak już wspomniano, i jak sama nazwa wskazuje, technika diamentowa, związana jest z wykorzystaniem do produkcji osprzętu maszyn budowlanych najtwardszego surowca występującego w przyrodzie – mowa oczywiście o diamencie. To on odporny jest na działanie kwasów i zasad, na ścieranie, pękanie, czy obciążenia statyczne i dynamiczne oraz wysoki poziom nacisku. Konstruowane sprzęty z segmentami diamentowymi – wiertła, tarcze, czy specjalne liny – wyróżniają się zatem swoją niebywałą trwałością, szybkością pracy, a także jej wysoką jakością. Nic dziwnego, że technika diamentowa jest coraz bardziej popularna w branży budowlanej, remontowej, energetycznej, przemysłu ciężkiego, górniczej, czy lotniczej. Jeśli chodzi zaś o producentów najwyższej jakości wiertnic, na polskim rynku warto zwrócić uwagę na produkty koncernu HILTI (m.in. wiertnice DD100, DD200, DD350, DD500, DD-750HY). Taką technologią dysponuje między innymi pracowania DASAJ Technika diamentowa, która gwarantuje profesjonalne usługi w zakresie obróbki betonu.

Zastosowanie techniki diamentowej

Technika diamentowa wykorzystywana jest w wielu branżach. Przede wszystkim jednak mowa o sektorach gospodarczych związanych z budownictwem oraz sztukami remontowymi, a więc tam gdzie mamy styczność z konstrukcjami betonowymi, czy też żelbetonowymi. Dzisiaj technologia ta jest zatem stosowana do tworzenia prefabrykatów betonowych, do modernizacji i napraw wylewek betonowych, do wycinania otworów drzwiowych oraz okiennych, czy też do wykonywania różnego rodzaju otworów, np. w budownictwie mostowym do późniejszego montażu systemu podwieszanego. W ogólnym ujęciu technika diamentowa, jest potrzebna zatem do szeroko pojętej obróbki betonu. Mowa o wycinaniu otworów liną, frezowaniu i kłuciu betonu, czy też o wierceniu w tymże materialne – przykładem może być wycinanie otworów do włazów, wentylacji, czy kanalizacji urbanistycznych, a nawet skarbców i sejfów.

Zalety techniki diamentowej

Technika diamentowa jest dzisiaj najskuteczniejszą, najszybszą oraz najbardziej efektywną technologią związaną z obróbką betonu. Cięte krawędzi są idealnie gładkie, a margines błędu, niemalże przy pracach z wiertnicami diamentowymi, nie istnieje! Dużą zaletą jest też technologiczne bezpieczeństwo. Obróbka różnych konstrukcji betonowych jest bardzo delikatna. Dzięki temu do zera obniża się możliwość wystąpienia w betonie pęknięć, dziur, rys, czy innych uszkodzeń technicznych. Wszystko to zaś przy niskim poziomie hałasu oraz przy błyskawicznych procesach wykonawczych. To dzięki nich wiele inwestycji optymalizowanych jest zarówno pod kątem finansowym, jak i czasowym.