Urbanistyka to dziedzina nauki, która zajmuje się w ogromnym skrócie zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej w taki sposób, aby była funkcjonalna i atrakcyjna pod względem wizualnym. To bardzo ważna gałąź, biorąc pod uwagę fakt, jak prężnie rozwijają się miasta we współczesnym świecie. Na czym dokładnie polega codzienna praca urbanisty takiego jak Ewa Mendel?

Urbanistyka jako nauka

Osoby zajmujące się nauką, jaką jest urbanistyka, skupiają się w głównej mierze na tym, aby gospodarować przestrzeń w taki sposób, aby poprawić komfort życia w centrach miast, na przedmieściach, w mniejszych miastach, ale również na wsiach. Aby móc przygotowywać takie plany zagospodarowania, trzeba zatem wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania poszczególnych miejsc. Trzeba poznać i zrozumieć funkcjonowanie istniejących obiektów, aby móc stworzyć nowe, które będą lepsze. Należy również zwrócić uwagę na gospodarkę, ale także na środowisko i na potrzeby mieszkańców danego miasta, czy też wsi. Dlatego praca w tym zawodzie wymaga odpowiedniego przygotowania w postaci ukończenia studiów wyższych na kierunku architektonicznym lub takim, który jest związany z planowaniem przestrzeni. A to wciąż zaledwie początek długiej drogi.

Co robi urbanista w codziennej pracy?

Jak wspomniano wyżej, urbanista zajmuje się zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej. To bardzo ważna i odpowiedzialna praca, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na życie wszystkich mieszkańców danego miasta. Co jednak kryje się pod frazą “gospodarowanie przestrzeni miejskiej”?

Pracownia Urbanistyczna Ewy Mendel zajmuje się tworzeniem projektów budynków mieszkalnych, obiektów handlowych, urzędów, ale również planuje budowę nowych dróg oraz przebudowę tych starych. Planuje utworzenie nowych terenów rekreacyjnych i modyfikację tych, które już istnieją. Na każdym etapie prac, urbaniści zatrudnieni w biurze współpracują z architektami, inżynierami, ale również z deweloperami i z ekipami budowlanymi, dzięki czemu projekty są sensowne, realne i spełniają wszystkie swoje funkcje.

Podczas planowania bardzo ważne są też inne, bardziej przyziemne aspekty. Dla przykładu - schroniska dla zwierząt nie mogą powstawać w centrach miast, ze względu na hałas i nieprzyjemne zapachy, których źródłem są takie miejsca. Kolejnym problemem mogłaby się okazać przestrzeń na spacery. Dlatego schroniska buduje się na obrzeżach, w pobliżu łąk, czy też terenów leśnych.

Kluczem w codziennej pracy urbanisty jest to, aby planować zagospodarowanie przestrzeni w sposób zrównoważony. To wymaga dużego poświęcenia, jednak satysfakcja z wykonywania tego typu pracy jest z pewnością ogromna.