Usługa termomodernizacji budynku mieszkalnego to proces składający się z kilku etapów. Obejmuje obiekty, które powstały kilka czy kilkanaście lat temu. Ma wiele zalet, lecz dwie z nich są najważniejsze. Po pierwsze pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domu. Po drugie termomodernizacja czyni budynek przyjaznym dla środowiska. Dlatego odpowiadamy na pytanie, czym jest usługa świadczona przez firmę Sowa-Bud.

Termoizolacja budynku i nie tylko

Utrzymanie domów jedno i wielorodzinnych zbudowanych kilkanaście lat temu bywa trudne. Przede wszystkim z powodu wysokich kosztów eksploatacyjnych. Rozwiązaniem tego problemu jest termomodernizacja budynku polegająca na zmniejszeniu zapotrzebowania na energię cieplną. Chodzi tu o energię wykorzystywaną do ogrzewania obiektu oraz podgrzewania wody użytkowej. Opisywany proces to spora inwestycja, która bardzo szybko zaczyna się zwracać. Trzeba dodać, że ma jeszcze jedno, niezwykle ważne zadanie. Dzięki termomodernizacji budynek w minimalnym stopniu traci ciepło. Jest to osiągane poprzez znalezienie i zabezpieczenie wszelkich nieszczelności. Jakie prace obejmują usługi remontowe świadczone przez firmę Sowa-Bud z Gielniowa?

Z uwagi na wiele zadań do wykonania, termomodernizację należy powierzyć doświadczonym wykonawcom. Takim jak firma prowadzona przez Dawida Sowińskiego. Typowy proces obejmuje cztery istotne prace. Zalicza się do nich:

  • docieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • termodocieplenie dachów, stropów oraz podłóg,
  • wymiana okien i drzwi zewnętrznych na energooszczędne,
  • wymiana źródła ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Przy okazji montażu nowego pieca często wykonywana jest wymiana całej instalacji grzewczej. Inne ważne prace to modernizacja instalacji elektrycznej oraz systemu wentylacji i klimatyzacji. Do tego dochodzi coraz częstsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Na przykład z pomocą pompy ciepła.

Audyt energetyczny

Jak sprawdzić czy termomodernizacja elewacji i innych części domu jest potrzebna? Jest na to jeden, niezawodny sposób. To ekspertyza nazywana audytem energetycznym pozwalająca ocenić poziom zużycia i utraty energii cieplnej. O tym, z czego składa się audyt opowiada pracownik firmy Sowa-Bud:

- Jednym z elementów audytu energetycznego jest ocena stanu technicznego budynku. Kolejny to szczegółowa inwentaryzacja techniczno-budowlana. Ważna część to także ocena stanu technicznego urządzeń grzewczych.
Opisana analiza pozwala dobrać materiały do docieplenia budynku i urządzenia do modernizacji instalacji grzewczej. Audyt musi przeprowadzić specjalista mający udokumentowane wykształcenie i doświadczenie. Warto o tym pamiętać planując remont.