W ramach obróbki blach na potrzeby procesu produkcyjnego czy montażu konieczne jest niekiedy umocowanie na ich powierzchni w sposób trwały specjalnych elementów łącznikowych. W tym celu wykorzystywane jest zgrzewanie, czy też inaczej przypawanie kondensatorowe. W artykule przybliżymy zasadę działania oraz możliwości wykorzystania tej techniki w przemyśle i przedstawimy ofertę firmy Blatech.

Istota zgrzewania kondensatorowego

Metoda łączenia elementów przy pomocy zgrzewarki kondensatorowej polega na wytworzeniu łuku elektrycznego. Prąd przepływa przez zgrzewany materiał, a dociskanie wykonanych z miedzi elektrod prowadzi do uplastycznienia materiału w miejscu styku. Cały proces obejmuje kolejno: nacisk na zgrzewane detale, załączenie prądu zgrzewania oraz docisk końcowy, który umożliwia powstałej zgrzeinie ostygnięcie. Zaletą tej technologii jest brak konieczności stosowania topników lub gazów ochronnych. Jedyne, o co należy zadbać, to dokładne oczyszczenie powierzchni elementów poddawanych obróbce. Wadą będzie natomiast bocznikowanie prądu zgrzewania. O jakości i skuteczności przypawania decydują rodzaj i rozmiary łączonych detali, a także dostarczona moc elektryczna.

W przypadku zgrzewania kondensatorowego potrzebne są dwa źródła energii – ciepła oraz siły dociskającej elektrody. Pierwsze powstaje dzięki energii elektrycznej powstałej w kondensatorze elektrolitycznym o dużej pojemności. Za nacisk elektrod odpowiada natomiast siła mięśni operatora. Nowoczesne zgrzewarki kondensatorowe mają sterowniki, w których można zapisać różne parametry, w tym pamięć nastaw, kontrolę prądu czy czasy zgrzewania. Wysokiej klasy sprzętu używa firma Blatech z Dąbrowy Górniczej. Model HBS CD1501 wyposażony jest w specjalny pistolet, który jednocześnie wyrzuca sworzeń oraz uruchamia łuk elektryczny.

Zastosowanie zgrzewania oporowego

Ten sposób trwałego łączenia metali jest najpowszechniejszym spośród stosowanych w przemyśle. Wykorzystanie zgrzewarki kondensatorowej przynosi bardzo dobre efekty podczas przypawania stali węglowych oraz nierdzewnych. Doskonale poradzi sobie również ze stopami miedzi i cyny czy miedzi i cynku. Pewien problem może stanowić połączenie miedzi z aluminium ze względu na potrzebne do tego bardzo duże prądy zgrzewania – rzędu kilkudziesięciu kiloamperów.

Jak już wspominaliśmy na początku artykułu, zgrzewanie kondensatorowe jest szeroko wykorzystywane w przemyśle. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba trwałego połączenia między materiałami. Ich główne przeznaczenie obejmuje przede wszystkim mocowanie elementów takich jak kołki gwintowane, sworznie, nakrętki czy inne podobne. Przy pomocy tej metody możliwe jest przypawanie detali montażowych o średnicy do rozmiaru M8.

Poznaj ofertę firmy Blatech

Firma Blatech, z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, specjalizuje się w obróbce elementów metalowych dla różnorodnych branż. Oferuje między innymi krawędziowanie blach na prasach CNC, obróbkę ślusarską metali żelaznych i nieżelaznych, skrawanie, lutowanie, spawanie, laserowe wycinanie oraz zgrzewanie. Dodatkowo firma zajmuje się gięciem metali za pomocą prasy hydraulicznej, cięciem blach na wymiar i różnymi rodzajami wypałek z blach, takimi jak laserowe, gazowe czy plazmowe. W ofercie znajdziemy także usługi takie jak cięcie CNC, gięcie blach w technologii CNC, spawanie metodami TIG i MIG, cięcie plazmowe oraz cięcie stali nierdzewnej.