Zakup drewna opałowego powinien być dobrze przemyślany. Wybór odpowiedniego surowca zależy od wielu czynników. Znaczenie ma sposób jego przechowywania. Drewno do palenia w kominku różni się właściwościami od tego używanego do palenia w piecu. Jakie to właściwości? Czym kierować się przy wyborze drewna opałowego? Jakie są rodzaje drewna opałowego? Na te pytania odpowie specjalista z Woodzone Dawid Łaszewski.

Drewno do kominka

Decydując się na drewno kominkowe, należy zwrócić uwagę na jego gatunek. Do palenia w kominku poleca się drzewa liściaste. Dlaczego odradza się gatunku iglaste? Drzewo iglaste ma dużo żywicy. W trakcie spalania strzela, co powoduje plamy wokół trudne do usunięcia. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli kominek jest nieosłonięty. Żywica, parując, tworzy też wewnątrz komina i na szybie tłustą warstwę. W trakcie spalania drzewa iglastego wytwarza się duża ilości dymu oraz sadzy. Substancje te zalegają w kominie, z czasem powodując jego niedrożność. Gatunek drzewa to nie wszystko. Istotne są również takie parametry, jak: gęstość, twardość, zawartość kory, łupliwość. Czynniki te wpływają na ilość uzyskanego ciepła oraz wielkość płomienia i dymu w trakcie spalania. Drewno suche ma większą kaloryczność, czyli wydajność. Im bardziej suche i twarde, tym więcej ciepła oddaje. Procentowa zawartość kory w drewnie również ma znaczenie. Jej duża ilość obniża wartość opałową surowca. Do palenia w kominku polecane są: buk, jesion, grab, dąb.

Drewno do pieca

Wybór drewna do palenia w piecu jest większy. Polecane są drzewa liściaste, natomiast iglaste również spełniają swoją funkcję. Proponowanym drewnem do pieca, które w swojej ofercie ma Woodzone Dawid Łaszewski, jest: świerk, sosna lub brzoza. Ważne, by surowiec był suchy – poniżej 20% wilgotności. Suche drewno jest wydajne, pali się dłużej. Natomiast wilgotne trudniej się rozpala, powoduje dym, osiadający dookoła brud, a także zatykanie przewodów kominowych.  

Sposób przechowywania i sezonowanie drewna

Drewno opałowe po ścięciu jest wilgotne. Zawartość wody wynosi około 80%. Tego typu materiał nie nadaje się od razu do palenia w piecu lub kominku. Dlatego tak ważne jest sezonowanie drewna. Co to znaczy? Jest to proces schnięcia drewna w odpowiednich warunkach. W zależności od gatunku sezonowanie powinno trwać około dwóch lat. Dąb wymaga nawet o połowę więcej czasu. W trakcie schnięcia wilgotność drewna spada o 20%. Na czas sezonowania wpływa także pora roku. Drzewo ścięte przed zimą ma mniej wilgoci. Przechowywanie drewna jest równie istotne. Należy ułożyć je pod zadaszeniem bez ścian bocznych, najlepiej nie bezpośrednio na ziemi. Dobrym pomysłem jest ułożenie go na legarach bądź podkładzie z palet. Miejsce składowania powinno być niezacienione, przewiewne i nasłonecznione.

Najlepsze drewno

Firma Woodzone Dawid Łaszewski specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży drewna kominkowego i opałowego, dostarczając swoim klientom wysokiej jakości produkty od wielu lat. Działalność prowadzona jest zarówno na miejscu, jak i poprzez dowóz do klienta za pomocą własnych środków transportu na terenie Trójmiasta oraz powiatów kartuskiego, żukowskiego i kościerskiego. Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi, firma zyskała zaufanie wielu klientów, którzy doceniają nie tylko jakość oferowanego drewna, ale także terminowość i elastyczność w dostarczaniu zamówień.