Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu jednorodzinnego. To on bezpośrednio decyduje o bezpieczeństwie korzystania z budynku. Dlatego też tak wiele uwagi poświęca się temu, aby wykorzystane do jego stworzenia materiały, charakteryzowały się najwyższą jakością. Co jednak określenie to oznacza w przypadku betonu? Czym konkretnie muszą się charakteryzować mieszanki fundamentowe?

Wytrzymałość na ściskanie


Jest to główny parametr decydujący o tym, czy dany beton będzie można uznać za wartościowy, czy też nie. Konkretne właściwości wytrzymałościowe dobierane są na podstawie przewidywanych obciążeń i zawsze określa się je w projekcie budowlanym. Ostateczna wartość definiowana jest symbolem literowo-liczbowym, a w zdecydowanej większości przypadków inwestorzy mogą spotkać się z oznaczeniem B20 lub ewentualne C16/20. Oznacza to, że beton na fundament w danym projekcie powinien posiadać wytrzymałość minimum 20 MPa.

O tym, jak istotnym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie, świadczy również fakt, iż na fundament domu jednorodzinne w sposób ciągły oddziałują zarówno siły statyczne wynikające z samego ciężaru konstrukcji, jak i dynamiczne, które zazwyczaj spowodowane są ruchem gruntów. W wysokiej jakości betonach fundamentowych nie powinno zabraknąć również specjalistycznych dodatków uszlachetniających. To dzięki nim wzrasta także odporność materiału na degradacyjne działanie wilgoci oraz mrozu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym są klasy konsystencji i ekspozycji?


Klasa konsystencji to czynnik bezpośrednio odnoszący się do składu mieszanki betonowej postrzeganej w kategoriach całości. W przypadku budowy fundamentów domów jednorodzinnych wykonawcy korzystają głównie z mieszanek S3 lub S4. Trzeba wiedzieć o tym, iż im wyższa jest cyfra przy oznaczeniu literowym, tym z płynniejszą konsystencją mamy do czynienia. Co to oznacza w praktyce? Wyższa płynność daje możliwość prawidłowego zagęszczenia mieszanki betonowej w szalunku. Klasa ekspozycji natomiast to parametr, o którym nie słyszy się specjalnie często, ponieważ jego funkcja bywa niestety bagatelizowana. Zupełnie zresztą niesłusznie.

Jak podkreślają specjaliści z betoniarni Bumat, klasa ekspozycji powinna zostać określona przez projektanta na podstawie aktualnej wiedzy dotyczącej przede wszystkim warunków panujących wokół fundamentu. Co do zasady w przypadku braku występowania czynników o charakterze korozyjnym, beton fundamentowy wytwarza się w klasie ekspozycji oznaczonej symbolem XC2. W razie wątpliwości co do tego, jaki beton wybrać, każdorazowo zaleca się konsultację z doświadczonym doradcą handlowym.