Ekogroszek to unikalne paliwo charakteryzujące się wysoką kalorycznością i niską zawartością siarki. Wygoda użytkowania pieca zasilanego tym ekologicznym paliwem jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowego doboru i dostosowania ustawień urządzenia grzewczego do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Podajnik na ekogroszek – charakterystyka

Zadaniem podajnika w piecu na ekogroszek jest przekazywanie i wydzielanie odpowiedniej ilości paliwa do komory spalania. Podajnik występują w dwóch wariantach – tłokowym i ślimakowym. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się podajniki tłokowe, które charakteryzują się większą trwałością, bezawaryjnością oraz dużą regularnością w dostarczaniu paliwa (przy mniejszym oporze). Główną wadą podajników ślimakowych jest podatność na korodowanie oraz konieczność stosowania wysokiej jakości paliwa o odpowiednim stopniu wilgotności.

Po co stosuje się podajniki na ekogroszek?

Podajniki na ekogroszek to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki ich zastosowaniu można ograniczyć wizyty w kotłowni – zasobnik napełniony paliwem może wystarczyć nawet na kilka dni. Automatyczny podajnik samodzielnie dozuje paliwo i dystrybuuje je do paleniska, co sprawia, że piec jest praktycznie bezobsługowy.
Piece z podajnikami ślimakowymi, oferowane przez Ars-Met, to urządzenia, które pozwolą zautomatyzować proces spalania. Podajniki występują w różnych wariantach wielkości i mocy. W zależności od potrzeb użytkownik może wybrać podajniki z paleniskiem okrągłym stałym bądź obrotowym, lub podajniki prostokątne. Bez względu na rodzaj podajnik gwarantuje dostarczenie paliwa w odpowiednich odstępach czasu i znormalizowanej ilości, dzięki czemu cała procedura spalania jest całkowicie bezobsługowym procesem.

 Sterowniki spalania w piecu na ekogroszek

Nowoczesne piece na ekogroszek są wyposażone w sterowniki automatyczne lub dwustanowe. Sterowanie zdalne jest szczególnie wygodne dla użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w obsłudze pieców i nie posiadają wiedzy z zakresu spalania ekogroszku.

W przypadku spalania w piecu tłokowym elektroniczny sterownik nadzoruje pracę tłoka, podając opał do komory pieca, w której zachodzi proces spalania. Po każdorazowym dozowaniu tłok cofa się, nabierając kolejną partię – proces powtarza się aż do wykorzystania zapasów paliwa.

Stosując zautomatyzowany system można nie tylko oszczędzić czas, ale zmniejszyć emisję toksyn i pyłów do atmosfery, gdyż cały proces zachodzi w zamkniętej komorze pieca.