Rodzajów betonów, które wykorzystywane są w budownictwie, drogownictwie, a także w przemyśle prefabrykacyjnym, jest wiele. Wyróżnić można betony zwykłe w klasach C8/10; C12/15; C16/20; C20/25; C25/30; C30/37 oraz C40/40; a także betony specjalne, czyli betony drogowe, architektoniczne, chude, ciężkie, lekkie, posadzkowe (fibrobetony) czy betony wysokiej wytrzymałości (BWW). Niezależnie od gatunku takie mieszanki betonowe muszą przechodzić ścisłą kontrolę jakościowo, spełniając liczne normy np. PN-EN 206+A1:206-12. Tyczy się to również dodatków do betonu, które pozwalają podwyższyć określonego własności betonu dla danego zastosowania. Gdzie stosuje się tego typu uszlachetniacze?

Dodatki i domieszki betonowe według polskich norm

Definicję dodatków do betonu, a także betonowych domieszek jasno określają przepisy, w tym polska i europejska norma PN-EN 934-2 „Domieszki do betonu, zaprawy i zaczynu. Cz. 2. Domieszki do betonu. Definicje, wymagania, zgodność, oznakowanie i etykietowanie”. Stanowią one, iż za domieszkę uznaje się substancję dodawaną podczas wykonywania mieszanki betonowej w ilości nieprzekraczającej 5% masy cementu. Służy ona zaś modyfikowaniu właściwości tworzonego betonu lub już jego stwardniałej postaci. Czym zaś jest dodatek do betonu?

W takim przypadku mowa o dodatkowym składniku uszlachetniającym mieszankę betonową, ale niebędącym podstawowym surowcem produkcji danego betonu. Nie jest to zatem ani piasek, ani kruszywo. Na ogół dodatkami do betonów są włókna stalowe i polimerowe, popiół lotny, mączka wapienna oraz różnego typu pigmenty. Warto również wspomnieć o stale rozwijającej się technologii przygotowywania niebywale wytrzymałych mieszanek betonowych. Laboratoria techniczne, a także wytwórnie betonu i zakłady prefabrykacyjne szukają nowych rozwiązań, które opierają się nawet o nanotechnologię: nanoskładniki, nanocząstki i nanokompozyty.

Przykładowe dodatki i domieszki do betonów spotykane na rynku

Najlepsze wytwórnie betonów, które działają w Polsce, przedstawiają swoim klientom listę możliwych do zastosowania dodatków w procesie przygotowywania odpowiednich mieszanek betonu zwykłego lub też specjalnego. Podkreślić też należy, że niekiedy wspomniane dodatki wykorzystuje się w trakcie zastygania betonu na placu budowy czy w zakładzie prefabrykacyjnym, lub też już po uzyskaniu przez mieszankę postaci stałej. O szczegóły warto pytać inżynierów z takich firm jak wytwórnia betonu WIKRUSZ, która tworzy beton o unikatowych właściwościach z uwzględnieniem szczegółowych dyspozycji klienta (przedstawione wymagania dla betonu do realizacji konkretnego projektu). Jakie dodatki do betonów stosują zatem tacy producenci?

W większości przypadków wybrane substancje uszlachetniające wpływają na jedną lub kilka własności mieszanki betonowej. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by zastosować różne dodatki, choć pamiętać należy o tym, iż nie wszystkie mogą się ze sobą łączyć. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi uszlachetniaczami są zatem:

  • dodatki zwiększające mrozoodporność od F25 do F300,
  • opóźniacze wiązania mieszanki betonowej (często stosowane w drogownictwie),
  • przyśpieszacze wiązania mieszanki betonowe (często stosowane w budownictwie jednorodzinnym),
  • dodatki zapewniające wodoszczelność powierzchniową lub strukturalną,
  • dodatki przeciwmrozowe (pozwalają wykonywać pracę nawet zimą),
  • włókna stalowe do zbrojenia betonu,
  • włókna polipropylenowe do zbrojenia betonu,
  • domieszki upłynniające.

Usługa podgrzewania betonu

Nie tylko dodatki w postaci różnych substancji chemicznych mogą uszlachetnić, zabezpieczyć czy zmienić parametry użytkowe produkowanych mieszanek betonowych. Warto też zwrócić uwagę na innowacyjne techniki, do których niewątpliwie należy podgrzewanie betonu prądem elektrycznym. Taki zabieg wykorzystywany jest przy pracach w warunkach poniżej zera dla konstrukcji żelbetowych. Elektronagrzew betonu pozwala właściwie pielęgnować mieszankę w procesie hydratacji cementu. Inżynierowie tym samym mogą kontrolować temperaturę oraz migrację wilgoci do/z betonu, co stosowane jest głównie w celach zabezpieczania betonu przed mrozem. Podgrzewanie jest też ważne dla przyśpieszania dojrzewania wylewki w konstrukcji. Na czym polega zaś elektronagrzew betonu?

Opisywana technika odbywa się poprzez podłączenie prądu do izolowanego rdzenia grzewczego lub drutów grzewczych zatopionych w betonie, które zostają przymocowywane do zbrojenia.