Konstrukcje szkieletowe mogą być różne. Wyróżnia się domy skandynawskie czy kanadyjskie. Ciekawą opcją są domy modułowe. Konstrukcje tego rodzaju wznoszone są przez firmy budowlane od lat 90. Ich stała obecność na rynku i możliwość wyboru gotowych projektów przyczynia się do ich niegasnącej popularności. Przygotowywane najczęściej w fabrykach, konstruowane są w maks. 60 dni. Przy tym mogą być tworzone z różnych materiałów i wznoszone na różnym gruncie.

Czym jest dom modułowy? Definicja

Domki modułowe to obiekty powstałe z połączenia gotowych elementów-modułów. Tworzy się je w fabrykach, a następnie składa i instaluje poszczególne części na placu budowy. Ich zaletą jest brak wymagań co do podłoża. Mogą się znajdować zarówno na skarpach, jak i skałach czy terenach podmokłych. Firmy budowlane i producenci domów drewnianych mają w swojej ofercie szereg modeli. Wszystko zależy od projektu. Konstrukcje modułowe mogą być np. wykończone skośnym zadaszeniem lub zawierać niskie poddasze. Mogą składać się również z kilku pięter. Ciekawą opcją, którą można spotkać, jest wzniesienie konstrukcji modułowej na już istniejącej. Co ciekawe, dane elementy tego typu konstrukcji zbliżone są kształtem do sześcianu o tradycyjnym rozmiarze. Budynki tego rodzaju można wznosić w dowolnym stylu, od nowoczesnego po rustykalny.

Jakie są rodzaje domów szkieletowych tego typu?

Domy modułowe mogą być utworzone z keramzytobetonu. Wówczas prace związane z wykańczaniem domów prefabrykowanych przeprowadzane są w halach fabrycznych.  Stamtąd otrzymuje się modułowe modele, z których powstają planowane konstrukcje. Umieszcza się je na wcześniej przygotowanych fundamentach. Ławy fundamentowe powinny się opierać na słupach znajdujących się w podłożu bądź na odpowiednich podporach. Istnieje również możliwość realizacji inwestycji budowlanej opartej na tego typu technologii. Moduły szkieletowe natomiast tworzone są w fabryce. Od wykonanych z keramzytobetonu różnią się wymiarami oraz strukturą. Po utworzeniu w fabryce są dowożone na plac budowy i instalowane. Wymagają podłoża składającego się z podmurówki osadzonej na słupowych fundamentach znajdujących się w gruncie.

Obiekty tego typu są pewną odmianą domów kanadyjskich (szkieletowych) i letniskowych. W pierwszym przypadku wyróżnia się domy modułowe całoroczne, w drugim tylko w określonym okresie. Pierwsze wymagają pozwolenia na budowę. Wykonuje się je z reguły z drewna bądź ocynkowanej stali. Przy stalowym szkielecie wypełnieniem stają się płyty warstwowe z izolacją termiczną piankową. Z kolei przy szkielecie z drewna ściany i stropy są wypełnione wełną mineralną. W przypadku ścian działowych i stalowej bazy wypełnia się je płytami z wełny mineralnej. Do obudowy stosuje się za to płyty gipsowo-kartonowe bądź wiórowe.

Dom za 100 tys. zł? Odkryj koszt konstrukcji modułowo-szkieletowych!

Domy modułowe są korzystną finansowo alternatywą dla budynków wykonanych tradycyjną techniką murowania. Na wysokość ceny wpływają przede wszystkim zastosowane materiały budowlane. Dotyczy to w szczególności dodatkowych instalacji i tworzyw, wpływających na energooszczędność i pasywność konstrukcji. Warto jednak jednorazowo zapłacić więcej. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do 60% na kosztach użytkowania. Najtańszymi modelami są przy tym konstrukcje szkieletowe o prostej strukturze i niewielkiej powierzchni. Domy skandynawskie są z kolei droższe, ale wykazują się lepszą jakością. Domy z prefabrykatów z keramzytobetonu są za to najdroższe, jednak są najbardziej wytrzymałe.