W przemyśle wykorzystuje się rozmaite urządzenia grzewcze. Jednym z nich jest grzałka elektryczna. Głównym zadaniem tego typu grzałek jest zamiana energii elektrycznej w energię termiczną. Te urządzenia grzewcze charakteryzują się dużą wydajnością, co potwierdza prawie stuprocentowa efektywność przetwarzania energii. Grzałki elektryczne oszczędzają energię, a także dobrze sprawdzają się w środowisku mokrym oraz wykorzystuje się je do pracy w zakresie bezpiecznych temperatur.

Podstawowe zastosowanie grzałek przemysłowych

Grzałki przemysłowe wykorzystywane są w różnorodnych procesach przemysłowych. Przede wszystkim stosowane są w budowie urządzeń gospodarstwa domowego, w przemyśle gastronomicznym, jako elementy dysz we wtryskarkach czy też w piecach o dużej temperaturze wytopu. Tego typu urządzenia grzewcze charakteryzują się energooszczędnością i z uwagi na zastosowanie energii elektrycznej mają bardzo duży wpływ na ochronę środowiska.

Do podstawowych rodzajów grzałek elektrycznych, które znajdziemy w ofercie firmy Yando, zaliczamy między innymi:

  • grzałki ceramiczne,
  • grzałki rurkowe,
  • grzałki opaskowe i płaskie,
  • grzałki patronowe,
  • grzałki na kształtkach ceramicznych.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje grzałek elektrycznych?

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów grzałek w przemyśle są rurkowe. Mogą być one przystosowane do pracy w cieczach, w powietrzu, w gazach i w ciałach stałych. Ciepło przez nie wytwarzane jest oddawane w rozmaity sposób. Najczęściej dzieje się to poprzez:

  • przewodzenie,
  • konwekcję,
  • promieniowanie.

Grzałka rurkowa zbudowana jest z właściwego materiału grzewczego, który może stanowić np. drut oporowy oraz materiału izolacyjnego. Grzałki tego typu najczęściej stosowane są podczas produkcji urządzeń gospodarstwa domowego, a także w przemyśle spożywczym czy aparaturze laboratoryjnej.  Kolejnym rodzajem są grzałki opaskowe i płaskie. Te pierwsze przewodzą ciepło do części maszyn i urządzeń, których kształt jest walcowaty, cylindryczny i prostopadłościenny. Zazwyczaj wykorzystuje się je w produkcji tworzyw sztucznych. W skład budowy grzałki opaskowej wchodzą taśma oporowa i izolator. Wśród nich dużą popularnością cieszą się grzałki ceramiczne, których obciążenie powierzchniowe jest wyższe w porównaniu do grzałek mikanitowych. Ich graniczna temperatura używana wynosi w przybliżeniu 600 stopni Celsjusza.

Jednym z nowocześniejszych rodzajów są grzałki patronowe. Charakteryzują się one wysoką wydajnością elementów grzewczych. Do tego mają one nieduże rozmiary i wysoką pojemność cieplną, co sprawia, że możliwa jest emisja dużych ilości ciepła na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości materiały takie jak: klej ceramiczny, drut oporowy, taśma oporowa, wysokotemperaturowa koszulka izolacyjna, wysokotemperaturowe kable elektryczne, ceramika techniczna. Materiały te spełniają wszelkie wymogi technologiczne pracy w wysokich temperaturach. Grzałki te stosowane są do grzania ciał stałych i cieczy. Grzałki te mają zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych, gumowym, chemicznym, motoryzacyjnym, maszynowym itp.