Obecnie w budownictwie ważne jest spełnianie wysokich standardów energooszczędności budynków. Domy jednorodzinne muszą być budowane w klasie WT 2021, a obiekty remontowane również warto wyposażać w technologie sprzyjające obniżeniu rachunków za energię. Dużą popularnością cieszą się zatem panele fotowoltaiczne, kompensatory mocy biernej czy pompy powietrza. Prócz nich inwestorzy powinni stawiać również na wysokiej klasy i bezawaryjne sieci elektryczne wewnętrzne. Najlepiej wybierać instalacje bezpuszczkowe. Czym one są i jakie mają zalety?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa w pigułce

Instalacja elektryczna bez puszek różni się od starszej generacji sieci. Nie wykorzystuje się przy jej montażu tak zwanych puszek łączeniowych, które umieszczane były w ścianach. Przewody są zatem prowadzone bezpośrednio od skrzynki z bezpiecznikami do pierwszego punktu elektrycznego, a dalej do kolejnych odbiorników. Dzięki temu uzyskiwany jest bezpośredni dostęp do wszystkich połączeń, ponieważ umiejscowione są one pod łącznikami i gniazdkami. Instalacja bez puszek tworzona jest też z osobnych obwodów dla określonych grup sprzętów AGD i RTV. Awaria jednego układu nie wpływa na pozostałe.

Jeśli chodzi o sposób rozprowadzania instalacji bezpuszkowej, warto wiedzieć, że wszystkie przewody od gniazdek są prowadzone pionowe w dół, a potem najczęściej prowadzi się je pod posadzką. Kable od łączników kieruje się zaś pionowo w górę, a potem wzdłuż sufitu. Taki układ umożliwia szybki montaż instalacji bez dużej ilości otworów i kłucia ścian. Zyskują one sporo wolnego miejsca, a sama sieć bez puszek idealna jest m.in. przy remontach pomieszczeń tworzonych w systemie suchej zabudowy.

Zalety instalacji bezpuszkowych

Zalet instalacji bezpuszkowych jest wiele, a korzyści z ich stosowania dostrzegają zarówno inwestorzy prywatni – właściciele domów jednorodzinnych – jak i komercyjni – zarządcy biurowców, sklepów, hoteli czy restauracji. Pracownie instalatorskie również rekomendują tworzenie w budynkach tego typu elektryki. Eksperci zaliczają zaś do zalet instalacji bezpuszkowych:

  • prosty i szybki montaż – brak czasochłonnych prac przygotowawczych, ograniczona ilość kabli, brak puszek;
  • wysoką wydajność i energooszczędność – instalacja bezpuszkowa idealnie nadaje się do tworzenia automatyki budynkowej SmartHome, jest ona też bardzo wydajna i może pomóc obniżyć rachunki za prąd;
  • łatwą konserwację czy naprawę instalacji – w przypadku awarii problem dotyczy tylko jednego obwodu zamiast całej instalacji;
  • szerokie możliwości projektowe – to aranżacja wnętrza wyznacza miejsca przebiegu instalacji, a nie na odwrót;
  • wysoki standard bezpieczeństwa – instalacje bezpuszkowe dobrze zabezpieczone są przeciw przepięciom, a także mają wysoką klasę izolacyjności.

Komu zlecić montaż instalacji elektrycznej?

Montaż instalacji elektrycznej bezpuszkowej to zadanie dla doświadczonych elektroinstalatorów. Muszą posiadać oni właściwe uprawnienia SEP. Warto, by współpracowali oni również z dobrą hurtownią materiałów elektrycznych. Dzięki temu inwestycja przebiegnie szybko, a inwestor będzie mógł liczyć również na zoptymalizowany kosztorys. Atrakcyjne ceny usług montażu gwarantuje pracownia elektroinstalatorska EL-KAR, która przed każdym zleceniem przeprowadza również ważny audyt energetyczny. Takie firmy po ułożeniu instalacji elektrycznej bezpuszkowej zapewnią także podłączenie zmywarki, płyty indukcyjnej, kuchenki gazowej i innych sprzętów AGD.