Ogrodzenia działek, osiedli, wspólnot mieszkaniowych czy też innych terenów, wymagają zastosowania nie tylko odpowiednich części ogrodzenia, lecz również elementów ułatwiających wykonanie ogrodzenia. Tym elementem jest podmurówka, czyli dolna część ogrodzenia. Zazwyczaj jest ona zagłębiona w gruncie lub oparta na nim. Czym jest podmurówka oraz jakie są zalety wykorzystywania podmurówek prefabrykowanych?
Podmurówka – co to takiego?
Podmurówka stanowi bazę ogrodzenia, a jej zadaniem jest łączenie elementów ogrodzenia z gruntem, a także przenoszenie jego ciężaru. To, jaki rodzaj podmurówki zostanie zastosowany i jakie będą jej wymiary, zależy głównie od masy i rozmiarów ogrodzenia. Obecnie podmurówki stanowią również element wykończeniowy płotu, dlatego warto zadbać o to, by ten element ogrodzenia pasował pod względem wizualnym. Podmurówka najczęściej wykonywana jest z betonu, a w przypadku masywnych ogrodzeń z murowanymi słupkami, podmurówka wykańczana jest tak jak one.
Często wykorzystuje się również podmurówki prefabrykowane. Tym mianem określa się prefabrykowane deski betonowe, które wykorzystywane są najczęściej przy lekkich ogrodzeniach wykonanych z siatki lub gotowych paneli drewnianych lub z metalu. Podmurówka tego typu stanowi izolację między przęsłem a gruntem, dzięki czemu ogrodzenia służą dłużej. Prefabrykowane podmurówki, które znajdziemy w asortymencie oferowanym przez producenta podmurówek do ogrodzeń Uranos, to proste rozwiązanie, które ułatwia montaż ogrodzeń. W przeciwieństwie do podmurówek wylewanych, elementy prefabrykowane nie wymagają wielkiego nakładu pracy i kosztów. Montaż takich podmurówek nie wymaga szalowania, zbrojenia i betonowania, co znacznie ułatwia i skraca prace montażowe.
Z czego składa się prefabrykowana podmurówka i jakie są jej zalety?
Podmurówki z prefabrykatów złożone są z łącznika prostego w kształcie litery „H”, łącznika narożnego i końcowego. Bardzo ważną częścią jest również prostokątna deska. Betonowe łączniki wykładane są na stopie fundamentowej słupa, a po wyrównaniu terenu łączy się je deskami. Na samym końcu podmurówkę obsypuje się do 1/3 wysokości. Takie podmurówki zazwyczaj pełnią funkcje estetyczne i nie mają na celu wzmocnienia ogrodzenia.
Oczywiście prefabrykowane podmurówki charakteryzują się również innymi walorami, co wpływa na ich popularność. Przede wszystkim są one tworzone z gotowych elementów, które są proste do łączenia ze sobą. Podmurówki tego typu można montować niezależenie od warunków atmosferycznych, a sam montaż nie wymaga wykonywania głębokich wykopów w ziemi. Do ich zalet zalicza się także to, że łączniki, których używa się do montażu, zrobione są tak, by możliwe było połączenie ich z rozmaitymi rodzajami słupów ogrodzeniowych. Kolejną zaletą jest hamowanie wzrostu trawy pod ogrodzeniem i uniemożliwienie niewielkim zwierzętom wykonywania podkopów.