Wydajne instalacje grzewcze dla domu to podstawowy element, o który należy zadbać w trakcie konstruowania takiego budynku mieszkalnego. Obecnie proponowanych jest wiele możliwości w tym zakresie, jednak warto zwrócić uwagę na ogrzewanie podłogowe, a także nowoczesne pompy ciepła. Czym konkretnie wyróżniają się te rozwiązania i dlaczego są uważane za najbardziej wydajne?

Ogrzewanie pod stopami

Przygotowanie ogrzewania podłogowego nie należy do zadań prostych. Konieczne jest też wykonanie prac z tym związanych jeszcze przed wykończeniem domu, bowiem elementy takiej instalacji układa się – jak sama nazwa wskazuje – pod podłogą. Możliwe jest zmodernizowanie ogrzewania w budynku już istniejącym, jednak wiąże się to z koniecznością zerwania np. paneli czy parkietu. Konieczne jest przygotowanie podłoża w sposób kompleksowy, co oznacza m.in. jego wyrównanie.

Konieczne jest też zastosowanie właściwej izolacji termicznej, która utrzyma ciepło generowane przez ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio ułożone rury pozwalają na uzyskanie optymalnych temperatur w pomieszczeniu, a energia cieplna rozchodząca się od podłogi rozkłada się równomiernie, co jest niewątpliwym atutem takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, by wykonanie ogrzewania podłogowego zlecić specjalistom. Prace w tym zakresie jest w stanie zrealizować firma NRO Knapczyk Ireneusz, która zajmuje się także montażem innych instalacji grzewczych. Niektóre z nich opierają się na nowoczesnych i ekologicznych pompach ciepła. Czym dokładnie wyróżniają się takie urządzenia?

Przyjazne dla środowiska pompy ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Doskonale sprawdzają się one w budynkach mieszkalnych i są jednym z efektywnych rozwiązań dla domu. Pompy ciepła wykorzystują jako źródło energii dostępne naturalnie zasoby – najczęściej wodę lub powietrze. Z tego względu pozostają przyjazne środowisku, a jednocześnie bardzo efektywne. Dzięki nim można z powodzeniem zasilać w energię cieplną cały dom, co pozwala utrzymać optymalne temperatury w pomieszczeniach.

Do najefektywniejszych rodzajów pomp ciepła zaliczają się modele wykorzystujące skumulowaną w ziemi energię słoneczną. Wybór źródła energii jest kluczowy, dlatego warto skonsultować go ze specjalistą. Będzie on w stanie zająć się również kompleksowym montażem całej instalacji grzewczej, która składać się może z pomp ciepła połączonych z ogrzewaniem podłogowym. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałą wydajność, jednak konieczne jest pominięcie grzejników jako elementów układu. Mogą one bowiem spowodować zmniejszenie efektywności, która otrzymywana jest w przypadku połączenia pompy ciepła wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym.