Ścianki berlińskie (inaczej obudowy berlińskie, berlinki) to tanie, szybkie w montażu oraz niebywale skuteczne konstrukcje oporowe typu lekkiego. Ich nazwa wzięła się od ich pierwszego zastosowania, którym była inwestycja budowy metra w Berlinie. Dzisiaj ścianki berlińskie szeroko wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym, kubaturowym, wielorodzinnym czy gospodarczym. Celem ich stosowania jest solidne zabezpieczenie wykopów, czy to tych płytkich, czy głębokich i szerokoprzestrzennych. Więcej faktów o obudowach berlińskich znaleźć można w dalszych częściach artykułu.

Do czego służą obudowy berlińskie?

Jak sama nazwa wskazuje, obudowy berlińskie pozwalają obudowywać tworzone wykopy tak, by nasypy ziemi nie utrudniały prac oraz, by nie wpływały negatywnie na bezpieczeństwo robotników. Służą one tym samym do zabezpieczania zarówno płytkich, jak i głębokich wykopów, a jak podkreśla wiele firm specjalizujących się w budownictwie przemysłowym oraz w robotach inżynieryjnych, można je zastosować przy mniejszych otworach w ziemi, a także przy tych szerokoprzestrzennych.

W wielu przypadkach ścianki berlińskie stosowane są przy inwestycjach, które wymagają wykonanie wykopu o zakresie 1-3 kondygnacji podziemnych. Przy sprzyjających warunkach gruntowych można nimi zabezpieczać nawet wykopy tworzone 10 metrów w głąb!

Wiele prostszych oraz bardzo złożonych inwestycji z wykorzystaniem ścianek berlińskich realizowała firma UNIT LUBLIN, która zawsze przeprowadza prace po wcześniej wykonanych ekspertyzach oraz na podstawie tworzonych opracowań technicznych. Najważniejszymi czynnikami, które wpływają zaś na założenia projektowe tworzonych ścianek berlińskim (na ich układ), są:

  • nośność gruntu wokół pali,

  • ogólne warunki gruntowe,

  • planowana głębokość wykopu,

  • rodzaj wykopu.

Z czego składają się ścianki berlińskie?

Ścianki berlińskie to konstrukcja lekka, którą montuje są w gruncie, wedle wcześniej przygotowanego projektu ich rozstawu. Najważniejszymi ich elementami są:

Pale w modelach kształtowników stalowych np. dwuteowników (HEB, HEA, IPE, IPN) bądź innych pali nośnych. W drugim przypadku mowa między innymi o koszach zbrojeniowych wykonanych z prętów czy o popularnych podwójnych ceownikach. Podkreślić też warto, że rodzaj zastosowanych pali ścianek berlińskich wpływa na technologię ich pogrążania w ziemi. Odbywa się to poprzez: 1) wbijanie przy użyciu młota hydraulicznego/spalinowego; 2) wwibrowanie przy pomocy wibromłota; 3) osadzenie we wcześniej przygotowanym otworze wypełnianym po wstawieniu pala odpowiednią zaprawką.

Opinki montowane między palami w trakcie głębienia wykopu, które zazwyczaj wykonane są z drewna. Ważne jest to, by był to materiał po obróbce fitosanitarnej, czyli odporny na wilgoć, korozję biologiczną czy ataki insektów.

Zalety ścianek berlińskich

Technologiach ścianek berlińskich jest bardzo ceniona i chętnie stosowana. Wiąże się to z wieloma korzyściami, które ona ze sobą niesie. Do zalet obudów berlińskich zalicza się:

  • uniwersalność zastosowania,

  • możliwość zastosowania na terenach silnie zurbanizowanych,

  • możliwość wcześniejszego zaprojektowania obudów w modelach cyfrowych 2d/3d,

  • łatwy montaż,

  • niski koszt zabezpieczania wykopów w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami.