Wiertła koronowe reprezentują specjalistyczne narzędzia, które wyraźnie różnią się od klasycznych wersji. Odznaczają się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia. Dzięki temu mogą spełniać swoje zadanie. Stworzono je, bowiem do pracy z twardymi, trudnymi w obróbce materiałami. Warto, zatem dowiedzieć się, czym są te nietypowe wiertła sprzedawane w sklepie Budrent. Firmie będącej jednocześnie serwisem elektronarzędzi.

Wiertła do twardych materiałów

Klasyczne wiertła to podłużne świdry z zaostrzonym końcem. Równie często stosowane są skuteczne łopatki różnej wielkości. Istnieją także narzędzia do zadań specjalnych takie jak wiertła nazywane koronami diamentowymi. Przybierają formę rur zakończonych segmentami odpowiedzialnymi za wiercenie. W sklepach takich jak Budrent dostępne są także modele wyglądem przypominające garnek. Obie wersje służą do skrawania twardych materiałów. Świetnie radzą sobie z:

  • betonem oraz betonem zbrojonym,
  • asfaltobetonem, cegłami, pustakami,
  • kamieniem naturalnym jak granit, marmur, piaskowiec,
  • płytkami gresowymi, terakotą, glazurą.

Budowa i wytrzymałość wierteł koronowych diamentowych sprawiają, że narzędzia są szeroko stosowane w branży budowlanej.

Zastosowanie wierteł koronowych

Do czego są używane korony diamentowe? Odpowiedź na to pytanie należy podzielić na dwie części. Dlatego, że zastosowanie zależy od budowy narzędzia. Wiertła diamentowe w wersji rurowej służą do wiercenia głębokich otworów. Często też stosuje się je do przewiercania materiałów na wylot. Co ważne otwory mają różnicowane, ale zazwyczaj duże średnice. Jaką zatem pracę wykonują wiertła z końcówką w kształcie garnka? Przy ich pomocy wykonywane są szerokie, lecz płytkie otwory. Oba rodzaje można mocować w ręcznych wiertarkach. Trzeba tylko pamiętać by podczas pracy nie korzystać z udaru. Ta funkcja nie zwiększa wydajności wierteł, może za to doprowadzić do ich uszkodzenia. Poza wiertarkami, opisywane narzędzia są obsługiwane przez wiertnice.

Należy jeszcze wspomnieć o rodzajach wierteł koronowych. Zanany jest już podział ze względu na budowę. Tak jak i ten obejmujący typ skrawanego materiału. Dostępne są wiertła do betonu, kamienia, szkła itp. Do tego zestawu należy doliczyć jeszcze jedno kryterium podziału. Opowiada o nim pracownik sklepu Budrent poza sprzedażą zajmującego się regeneracją wierteł koronowych. Wskazuje, że:

- Korony to wiertła specjalistyczne dostępne w wersji ciężkiej i lekkiej. Pierwsze są używane do tworzenia otworów o dużej średnicy, od 50 do nawet 400 mm. Natomiast wersje lekkie stosuje się do mniejszych otworów od 16 do 50 mm. 
Warto wiedzieć, że zaletą wierteł koronowych jest to, że zużyte egzemplarze można regenerować. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami.