W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od projektowania domów z kominkami, decydując się na inne rozwiązania technologiczne, pozwalające utrzymać odpowiednie ciepło wewnątrz budynku o każdej porze roku. Coraz więcej osób podchodzi do tematu ogrzewania, stroniąc od węgla czy drewna.

Równocześnie wielokrotnie można usłyszeć stosowane zamiennie słowa piec i kocioł grzewczy. To błąd – w rzeczywistości oba urządzenia różnią się od siebie i pełnią zasadniczo zupełnie inną funkcję. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich.

Co to jest piec?

Choć niejednokrotnie to właśnie piecem nazywa się niemal każde urządzenie grzewcze, potoczna nazwa często niewiele ma wspólnego ze stanem faktycznym. Piec od zawsze kojarzył się z... piecem kuchennym – tym elementem wyposażenia domu, na którym nie tylko przygotowywało się posiłek, ale i wokół którego gromadzili się wszyscy domownicy, by się ogrzać w zimne wieczory lub po zziębnięciu na dworze. Z biegiem czasu piec stał się po prostu synonimem jednego ze swoich typów – pieca kaflowego – który był obecny w prawie każdej kuchni.

To właśnie piece kaflowe przez ostatnie lata zaczęły stopniowo odchodzić do lamusa, przestając występować jako podstawowe urządzenie zapewniające ogrzewanie w domostwie. Dziś rzadko kiedy można je spotkać w ogóle, o funkcjonujących na co dzień nie wspominając. Ich rolę, w o wiele bardziej rozbudowany sposób, przejęły kotły grzewcze.

Co to jest kocioł grzewczy?

Kocioł grzewczy stanowi w pewnym sensie serce układu krążeniowego naszego domu, jakim jest centralne ogrzewanie. O ile piec zbierał wewnątrz siebie ciepło i emitował je tylko dookoła siebie, kocioł grzewczy przekazuje ciepło dalej – najczęściej do wody płynącej w instalacji grzewczej naszego domu. Dzięki temu jest w stanie ogrzać cały dom, dostarczając energię cieplną, która jest instalacją poprowadzoną przez wszystkie pomieszczenia.

Kiedy zamontować kocioł grzewczy?

Na przełomie września i października, czyli tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, odnotowuje się największą sprzedaż kotłów grzewczych. To właśnie wtedy producenci kotłów oraz firmy zajmujące się ich montażem trafiają na rzesze klientów, którzy zwlekali z wymianą kotła do ostatniej chwili. Jeśli zatem planujemy rozbudowę zakładu produkcyjnego, wyposażenie obecnego budynku w kocioł grzewczy czy wymianę kotła, warto temat ten zaplanować na przykład na wiosnę – wówczas możemy liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Ma to olbrzymie znaczenie dla naszego budżetu, bo za najtańszy kocioł grzewczy i tak trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Warto także sprawdzić, czy nie kwalifikujemy się do Programu Czyste Powietrze, dzięki któremu przysługuje nam dofinansowanie do kotłów.

Urządzenia grzewcze Serwis Robert Świderski to ekspert w branży grzewczej, oferujący kompleksowe usługi związane z instalacją, serwisem i naprawą urządzeń grzewczych, takich jak kotły, bojlery, piecyki czy pompy ciepła. Firma współpracuje z popularnymi markami, jak Ariston, Junkers czy Saunier Duval. Zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów i korzysta z nowoczesnej aparatury pomiarowej dla precyzyjnej diagnostyki problemów. Dzięki bogatej ofercie, klienci otrzymują profesjonalne wsparcie zarówno przy montażu nowych instalacji grzewczych, jak i naprawach czy serwisie istniejących systemów. Firma Roberta Świderskiego cieszy się wieloletnim doświadczeniem oraz licznymi pozytywnymi opiniami klientów, co potwierdza ich rzetelność i zaangażowanie w realizacji zleceń.