Kwestie zarządzania nieruchomościami tak naprawdę dotyczą wielu z nas. Dzieje się tak, ponieważ samo posiadanie prawa do nieruchomości nakłada na nas wszelkie obowiązki związane z administrowaniem oraz rozporządzaniem mieniem. W związku z tym każdy z nas po części jest zarządcą swojej nieruchomości. Kwestia ta nieco inaczej wygląda odnośnie do wspólnot mieszkaniowych. Zatem czym dokładnie jest zarządzanie nieruchomością?

Kto zajmuje się zarządzaniem nieruchomością i jakie obowiązki ma zarządca?

Jeśli mowa o pojedynczych obiektach mieszkalnych, temat dotyczący zarządzania nimi jest prosty, ponieważ każdy właściciel jest odpowiedzialny za całą swoją własność. Natomiast w sytuacji, gdy zaczynamy wyodrębniać lokale lub mieszkania, mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową. Jej przykład może stanowić wielorodzinny blok. W takich przypadkach powstaje pojęcie części wspólnych, które nie są jedynie naszą własnością. Do nich zaliczają się między innymi ściany, dach, obejścia czy klatki schodowe. Jeśli w takim bloku mieszka wiele niepowiązanych ze sobą rodzin (właścicieli), wówczas trudno jest jednoznacznie ustalić granicę między własnością naszą a cudzą.

Ze względu na to właściciele wszelkich nieruchomości, gdzie ilość wyodrębnionych i niewyodrębnionych lokali lub mieszkań jest większa niż trzy, mają obowiązek do powołania jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, którego celem jest administracja częściami wspólnymi nieruchomości. Administracja nieruchomości związana jest z licznymi obowiązkami nałożonymi przez ustawodawcę, aczkolwiek zarząd nieruchomości nie musi wszystkie wykonywać samodzielnie. Zarządzanie nieruchomościami to zadanie, którym w dzisiejszych czasach zajmują się profesjonalne zewnętrzne firmy. Jedną z nich jest Pactum Zarządzanie i Nieruchomości z Chojny w województwie zachodniopomorskim. Profesjonalni zarządcy nieruchomościami współpracujący z zarządem oraz właścicielem obiektu mieszkalnego biorą pełną odpowiedzialność za wykonywanie powierzonych ich zadań. Do głównych obowiązków zarządcy nieruchomości należy:

  • obsługa techniczna budynku – np. bieżące remonty wspólnych części nieruchomości oraz porządkowanie obejścia,
  • planowanie inwestycji i ustalanie ich finansowania,
  • obsługa księgowa nieruchomości – prowadzenie finansów wspólnoty mieszkaniowe, okresowe i bieżące rozliczenia,
  • obsługa prawna wspólnoty mieszkaniowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zarządcy nieruchomości?

Wybierając zarządcę nieruchomości, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy firma, której usługami jesteśmy zainteresowani, zatrudnia w swoich szeregach licencjonowanych zarządców. Taka licencja powinna być wpisana do rejestru zarządców, który prowadzony jest przez Ministerstwo Infrastruktury. Poza tym warto sprawdzić, jakie doświadczenie w tej branży posiada dana firma oferująca zarządzanie nieruchomościami. Znajdując poprzednich lub obecnych klientów, dowiemy się również, czy są oni zadowoleni z usług danej firmy. Takie opinie mogą dać nam wiele więcej niż sama rozmowa z pracownika firmy. Wówczas dowiemy się, co tak naprawdę oferuje zarządca i czy wykonuje swoją pracę sumiennie.