Styl industrialny zapoczątkowany został w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i łączy inspirację sztuką, naturą, awangardą oraz światem przemysłu. W Polsce jest on szczególnie ceniony przez restauratorów, hotelarzy oraz właścicieli modnych biur, którzy chcą postawić na minimalistyczne, ale eleganckie i solidne aranżacje. Doceniają je również osoby prywatne chętnie wybierający meble industrialne na wymiar do swoich mieszkań oraz domów. Czym wyróżniają się takie konstrukcje i jakie wnętrza warto wyposażyć w stoły, regały i szafy w iście loftowym wydaniu?

Najważniejsze cechy mebli industrialnych

Meble industrialne łączą w sobie unikalny charakter mebli awangardowych, prostotę mebli nowoczesnych, naturalność mebli rustykalnych oraz solidność mebli skandynawskich. Przez wielu uważane są one zatem za meble doskonałe, które zachwycają surowością oraz niemalże artystyczną formą. Jeśli o nią chodzi, należy podkreślić, iż meble industrialne tworzone są przede wszystkim z metalu, drewna, szkła i niekiedy z betonu architektonicznego. Z materiałów tych można zaś tworzyć garderoby typu walk-in, szafy na ubrania, komody, stoły i stoliczki, regały i lady, a także zestawy kuchenne.

Ważną cechą mebli loftowych jest też brak wykorzystania przy ich produkcji dużej ilości elementów dekoracyjnych. W projektach dominują kąty proste, zabawa asymetrią, a także kontrastowa kolorystyka (np. jasne drewno i ciemne ramy stalowe). Dodatkami do mebli industrialnych mogą być przedmioty przemysłowe z recyklingu: miedziane rurki i uchwyty, kable z żarówkami, zaśniedziałe mechanizmy itp.

Gdzie warto zastosować meble industrialne?

Nieprawdą jest to, że meble industrialne pasują tylko do loftów i apartamentów z podwyższonym sufitem oraz z pokaźnym metrażem. Loftowe wyposażenie świetnie sprawdza się również w mniejszych domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy nawet w kawalerkach. Wiąże się to z funkcjonalnością mebli industrialnych, które tworzone są tak, by w ergonomiczny sposób wykorzystywać przestrzeń i gwarantować wysoki komfort użytkowania. Z powodzeniem można stworzyć je w wersji zestawów kuchennych, szaf garderobianych, regałów książkowych czy jako stoły jadalniane, stoliczki kawowe oraz modne komody. Meble industrialne mogą być projektowane również do łazienek.

Zważywszy na fakt, iż styl industrialny jest pełen naturalnych materiałów i ważną jego cechą jest minimalizm, to meble utrzymane w takie estetyce doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach wykończonych w różnoraki sposób. Meble loftowe pasują zarówno do awangardowych salonów, jak i rustykalnych kuchni i nowoczesnych jadalni. Można zaprojektować je również tak, by sprawdziły się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu klasycznym. Nic zatem dziwnego, że zamówienia na meble industrialne spływają nie tylko od osób prywatnych, ale też od właścicieli hoteli, biur oraz restauracji. Gdzie warto kupić tego typu wyposażenie?

Meble industrialne na wymiar

Tworzenie wyjątkowych, kreatywnych oraz funkcjonalnych mebli industrialnych to zadanie dla pracowni meblarskich, które są gotowe realizować koncepcje klientów czy nawet ich projekty. Kupno szafek, stołów czy regałów loftowych z gotowych katalogów jest zatem odradzane. Nie tylko takie meble będą pozbawione indywidualnego charakteru, ale także będą mniej wytrzymałe.

Warto też wiedzieć, że konstrukcje na wymiar pozwalają lepiej zaaranżować wnętrza, dobrze wykorzystując ich geometrię. O to dba zespół pracowni MEBLO STYL, który realizuje zlecenia osób prywatnych oraz inwestorów biznesowych. Takie firmy są w stanie wyprodukować wyjątkowy stoliczek kawowy z metalu i szkła czy też wysoki regał stalowy z półkami ze strukturyzowanego drewna i z dodatkowym oświetleniem w formie żarówek z surowymi kablami. Pomysłów na meble industrialne jest zatem naprawdę dużo. Wiele z nich zaliczyć można zaś do swoistej sztuki użytkowej.