Technologia dźwigów osobowych i towarowych jest dzisiaj bardzo zaawansowana, a obecnie trudno wyobrazić sobie wielokondygnacyjne budynki różnego przeznaczenia właśnie bez wind. Nic zatem dziwnego, że przy wielu obiektach publicznych, komercyjnych oraz mieszkalnych prócz standardowych konstrukcji spotkać można platformy dla osób niepełnosprawnych. Podzielić je można na urządzenia przyschodowe, a także na znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu specjalne windy w szybach. Mowa o platformach pionowych, których najważniejsze cechy przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

O platformach pionowych dla niepełnosprawnych słów kilka

Platformy pionowe dla niepełnosprawnych to swoiste windy, które dostarczane są wraz z szybami. W nie wbudowane są niezbędne urządzenia, systemy sterowania, napędy oraz aparatura kontrolno-pomiarowa, a to oznacza, że inwestor stawia na gotowe rozwiązanie, czy to zastosowania zewnętrznego, czy wewnętrznego. Trzeba przy tym podkreślić, że platformy pionowe nie wymagają wygospodarowania dużej ilości miejsca, ale z powodzeniem można je zamontować w przygotowanym wcześniej szybie betonowym. Istnieje również możliwość zainstalowania na ostatniej kondygnacji tzw. „półfrontu” czyli niskich drzwi lub bramki.

Cechą charakterystyczną platform pionowych dla osób niepełnosprawnych jest sposób ich działania. Sterowanie odbywa się przy użyciu pilota lub konsoli sterowniczej, co oznacza konieczność przytrzymywania przycisku do momentu dostania się na wybrane piętro. Platforma zatrzymuje się jednak automatycznie, a specjalne systemy bezpieczeństwa dbają, by osoba niepełnosprawna mogła ją opuścić bez pośpiechu.

Zastosowanie platform pionowych

Platformy pionowe dla niepełnosprawnych pojawiają się przy budynkach publicznych, komercyjnych, a także mieszkalnych, również tych prywatnych. Najczęściej można spotkać je przy elewacjach frontowych lub bocznych: muzeów, szpitali, szkół, urzędów, galerii handlowych oraz biurowców. Nic  jednak nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować je i wdrożyć we wnętrzach wymienionych obiektów, a nawet tam, gdzie klatki schodowe są ciasne.

Jak już wspomniano, platformy pionowe dla niepełnosprawnych doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach z szybem betonowym możliwym do wykorzystania, jak i bez niego. W drugim przypadku najlepsze w Polsce pracownie są gotowe przygotować designerską, często szklaną konstrukcję, która idealnie wpasuje się swoją nowoczesną i awangardową formą w wystrój w każdym możliwym stylu. Z niezwykłych wręcz realizacji słynie firma ELWIND z Bydgoszczy, która ma za sobą projekty dla różnych inwestorów z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego. Jeśli chodzi o platformy dla osób niepełnosprawnych, wykonawca ten proponuje przede wszystkim technologię marki CIBES.

Elementy dodatkowe platform pionowych

Platformy pionowe z szybami zamkniętymi bądź otwartymi zewnętrznymi lub wewnętrznymi mogą być niemalże dowolnie wykończone. Najlepsi projektanci proponują wiele elementów dodatkowych takich dźwigów, zapewniając im ciekawy design, łatwiejszą obsługę oraz jeszcze wyższe bezpieczeństwo użytkowe. Inwestorzy często proszą zatem o malowanie szybu i drzwi na wybrany kolor, o przeszklenie szybu z niewielką ilością profili, o przygotowanie automatycznie otwieranych drzwi, a także o czujniki zamykania. Ważnymi elementami dodatkowymi są także:

  • sufit z oświetleniem,

  • telefon,

  • system głośnomówiący,

  • pilot sterowniczy,

  • uchylne siedzenie,

  • funkcja falownika umożliwiająca łagodny start,

  • zadaszenie drzwi zewnętrznych szybu,

  • dach zewnętrzny z wentylacją.

Najważniejsze zalety platform pionowych

Każdy inwestor, który planuje budowę platformy pionowej, powinien pamiętać, że tego typu dźwigi znacznie podwyższają standard obiektu, gwarantując łatwy i komfortowy dostęp dla osób niepełnosprawnych. Do zalet opisywanych wind – między innymi producenta CIBES – zaliczyć zaś można:

  • szerokie możliwości projektowe,

  • możliwość instalacji na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

  • brak konieczności budowania szybu (dostarczany jest on wraz z platformą),

  • brak konieczności przygotowywania dodatkowych pomieszczeń na maszynownię (niezbędne urządzenia, system sterowania i napęd wbudowane są w dostarczany szyb),

  • szybkość montażu,

  • atrakcyjną cenę – rozwiązanie to jest tańsze niż inwestycja w tradycyjny dźwig osobowy.