Usługi projektanta wnętrz cieszą się coraz większą popularnością wśród osób urządzających bądź remontujących mieszkanie. Na czym dokładnie polega praca wspomnianego specjalisty? Co wchodzi w zakres jego obowiązków? Jakie kryteria trzeba spełnić, by dobrze wykonywać przywołany zawód? Czy każdy może uczynić z niego sposób na życie? A może to profesja dla wybranych? Sprawdź.

Projektant wnętrz – kto to taki?

Nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów z zakresu architektury, by określać się mianem projektanta wnętrz. Nie oznacza to jednak, że każdy może uprawiać przywołany zawód. Opisywana profesja wymaga bowiem dość specyficznych predyspozycji. Trzeba mieć poczucie estetyki, wiedzieć, jakie kolory dobrze ze sobą współgrają i których połączeń lepiej unikać. Bardzo duże znaczenie ma również kreatywność, umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy, tworzenie nieszablonowych rozwiązań i wychodzenia poza utarte schematy. Jednocześnie projektant wnętrz musi zachować tak zwany zmysł praktyczny. Przestrzeń domu lub mieszkania powinna być nie tylko elegancka, ale także funkcjonalna. Na nic zda się najpiękniejsze krzesło, jeśli nie będzie można na nim wygodnie usiąść.

Co dokładnie robi projektant wnętrz?

Głównym zadaniem przedstawiciela prezentowanego zawodu jest planowanie wystroju danego wnętrza – dobór kolorów, elementów wyposażenia oraz dekoracji. Wszystko odbywa się w porozumieniu ze zleceniodawcą. Kiedy klient zaakceptuje zaproponowaną wizję danej przestrzeni, przychodzi czas na wcielenie pomysłów w życie. Projektant nie chwyta za pędzel i nie zaczyna malować ścian. Na tym etapie jego praca sprowadza się zazwyczaj do nadzorowania ekipy budowlanej lub remontowej. 

Projektant i architekt wnętrz – te same czy różne zawody?

Projektant i architekt wnętrz. Wiele osób stawia znak równości między tymi pojęciami. Tymczasem traktowanie ich jako synonimy to duży błąd. Na czym zatem polega różnica między przywołanymi terminami? Architektem może być osoba, która ukończyła studia kierunkowe na wyższej uczelni. Zakres jego obowiązków znacznie wykracza poza aranżowanie przestrzeni. Pracownicy Studia Projektowego Emte zajmują się nie tylko projektowaniem wystroju domu czy mieszkania, ale również kwestiami technicznymi. Ustalają rozkład ścian działowych i wyznaczają miejsca montażu elementów instalacji sanitarnej. Tworzą rysunki wykonawcze dla ekipy budowlanej. Opracowują kosztorys wszystkich potrzebnych materiałów. Ponadto przygotowują wizualizację pomieszczeń oraz czuwają nad projektem od początku do końca.

Poznaj Studio Projektowe Emte

Studio Emte z Bydgoszczy specjalizuje się w projektowaniu wnętrz mieszkalnych i komercyjnych, opierając się na tworzeniu wyrafinowanych, estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni. Zespół składa się z wykształconych projektantów, którzy łączą wiedzę, doświadczenie i pasję. Firma oferuje indywidualne podejście do każdego projektu, dbając o doskonałą komunikację z klientami. Projekty łączą elegancję i funkcjonalność, z dbałością o detale i staranne dobranie elementów. Studio Projektowe dąży do długotrwałej współpracy opartej na zaufaniu, wzajemnym szacunku i zaangażowaniu. Emte oferuje również usługi w zakresie wizualizacji architektonicznych, łącząc wiedzę z najnowszymi technologiami.