Wentylatory to urządzenia służące nie tylko do wentylacji pomieszczeń, lecz również mogą stanowić sprzęt umożliwiający przetransportowanie niebezpiecznych gazów na dłuższe odległości. Tymi niebezpiecznymi gazami określa się substancje mogące spowodować wybuch. W związku z wentylatory przeciwwybuchowe muszą charakteryzować się specyficzną budową. Czym dokładnie są te urządzenia oraz jakie jest ich działanie?

Wentylator przeciwwybuchowy – co to takiego?

Wentylatory przeciwwybuchowe to urządzenia, które dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to wentylator osiowy, a drugi to wentylator promieniowy. Wentylatory przeciwwybuchowe osiowe to urządzenia, w których kierunek przepływu powietrza się nie zmienia. Wentylatory te wyposażone są w wirnik wprowadzający przepływające powietrze w ruch. Z kolei oferowane przez firmę Anex wentylatory przeciwwybuchowe promieniowe to urządzenia, w których kierunek płynącego przez nie powietrza ulega zmianie o 90 stopni. Posiadają one mniejszy wylot powietrza, co daje możliwość wytworzenia większego ciśnienia.

Podstawową różnicą między wentylatorami przeciwwybuchowymi, a klasycznymi jest to, że te pierwsze nie zawierają elementów iskrzących. To sprawia, że można je instalować w miejscach zagrożonych wybuchem. Dodatkowo wentylatory te mogą posiadać układ regulacji częstotliwości obrotów.

Wentylatory przeciwwybuchowe – gdzie ich używamy?

Przeciwwybuchowe wentylatory mają wiele zastosowań. Stosuje się je w miejscach, gdzie znajduje się duże stężenie pary i gazów łatwopalnych i wybuchowych. Stąd też urządzenia te budowane są w kilku wersjach, które przeznaczone są do pracy w określonych wybuchowych warunkach. Poza tym urządzenia te wykorzystuje się do transportowania powietrza. Najczęściej odbywa się to w miejscach występowanie dużych ilości wybuchowych i łatwopalnych gazów, np. na terenie podziemnych wyrobisk.

Poszczególne wentylatory mają jasno określone warunki, w jakich mogą pracować. Jednym z takich warunków jest temperatura pracy. Zwykle nie powinna ona być większa niż 40 stopni Celsjusza, aczkolwiek istnieją wentylatory przeciwwybuchowe, które mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa. Oprócz tego wentylatory o budowie przeciwwybuchowej muszą być zbudowane zgodnie z określonymi normami. Normy te obejmują materiały, w których urządzenie nadaje się do pracy. Najczęściej spotyka się wentylatory wyprodukowane dla wymogów Z1 i Z2, które oznaczają zagrożenie konkretnym wybuchem.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem takiego wentylatora jest przystosowanie do regulacji obrotów. Warto pamiętać, że wentylatory wykorzystywane do pracy w trudnych warunkach najczęściej nie posiadają możliwości regulacji obrotów. Spowodowane jest to koniecznością podłączenia dodatkowego falownika, a ten mógłby zmniejszać lub przyspieszać prędkość obrotową wirnika.