Wybór pokrycia dachowego nie jest sprawą tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę sprawy związane nie tylko z parametrami wytrzymałościowymi i estetyką, ale również z szeroko rozumianymi kwestiami ekonomicznymi. Coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów cieszy się dachówka betonowa. Co warto o niej wiedzieć?

Dachówka betonowa – cechy charakterystyczne

Warto zacząć od tego, iż dachówka betonowa jest rozwiązaniem, cechującym się doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki środowiskowe. Warto przy tej okazji rozwiać także mit, który głosi, iż pokrycie betonowe należy do jednych z najcięższych i wymaga zastosowania krokwi o znacznych przekrojach. Zarówno dachówka ceramiczna, jak i cementowa na 1m2 ważą około 44 kg. Żadne z rozwiązań nie wymaga sporządzenia istotnych zmian projektowych, dotyczących konstrukcji więźby. Główną różnicą pomiędzy popularną ceramiką a betonem jest sposób barwienia. Dachówki ceramiczne wypala się wraz z kolorem, a dachówki betonowe barwi się w masie za pomocą farb chlorokauczukowych. Co to oznacza z punktu widzenia inwestora? Doświadczenia producentów wskazują na to, iż w zależności od warunków środowiskowych, dachówka betonowa po około 15-20 latach może nieco stracić na intensywności koloru, aczkolwiek są to zmiany de facto niezauważalne przez niewprawionego obserwatora.

Dachówki betonowe, podobnie jak ich ceramiczne odpowiedniki, produkowane są w wariancie systemowym. O co konkretnie chodzi? Poza podstawową dachówką połaciową klienci mogą wybierać także wśród akcesoriów takich jak dachówki skrajne, gąsiory, dachówki wentylacyjne, czy denka gąsiorów. Rozwiązanie takie sprawia, iż dach może prezentować się pięknie z każdej strony, bez względu na punkt obserwacji. Niepodważalną zaletą dachówki betonowej jest również jej atrakcyjna cena. Różnice na tej samej połaci, w porównaniu do produktów ceramicznych ze średniej półki, mogą oscylować w granicach kilku tysięcy złotych. Co jeszcze warto wiedzieć o dachówkach betonowych?

Dachówki betonowe – rodzaje

Dachówki betonowe nie są produkowane w tak rozbudowanej gamie kształtów, jak dzieje się to w przypadku produktów ceramicznych. Wyróżnić można przede wszystkim dachówki faliste. Kształt fali różni się jednak od klasycznych ceramicznych holenderek. W przypadku betonu ma się do czynienia z falą podwójną, która w branży dekarskiej nazywana jest Doppel-S. Dachówki betonowe zabezpiecza się przed osiadaniem mchów i osadów poprzez specjalistycznie zaprojektowane powłoki ochronne, których skład zawsze stanowi tajemnicę handlową konkretnego producenta. Jako że ich grubość podaje się w mikronach, nie mają one wpływu na estetykę całego pokrycia.

Dachówkami betonowymi godnymi polecenia są na pewno dachówki płaskie, które doskonale wpisują się w wyznaczniki popularnej ostatnimi czasy architektury nowoczesnej. Ich największą zaletą jest możliwość uzyskania idealnie gładkiej powierzchni pokrycia, co nie zawsze osiągalne jest w przypadku teoretycznie szlachetniejszych dachówek ceramicznych. Dzieje się tak dlatego, iż ceramikę wypala się temperaturach od 1200 do 1500 stopni Celsjusza. Poprzez działanie gorąca, następuje skurcz gliny, którego zakres w swojej istocie jest nieprzewidywalny. Szczególnie wyraźnie zauważyć można na dolnych krawędziach dachówek ceramicznych. Biorąc pod uwagę cały dach, może dojść do efektu klawiszowania. Decydując się na płaską dachówkę betonową, całkowicie eliminuje się ten problem.

Dachówka betonowa – montaż

Stare dekarskie porzekadło mówi, iż nawet najdroższa dachówka nie będzie prezentowała się dobrze, bez odpowiedniego jej ułożenia. Zdecydowanie najwięcej w procesie montażu pokrycia dachowego zależy od przygotowania połaci i łatowania. Dlatego właśnie tak istotna staje się rola doświadczonego wykonawcy. Aby mieć pewność, że prace dekarskie zostaną wykonane zgodnie ze sztuką, postawić trzeba na najbardziej renomowanych specjalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Dach-Spec, która dzięki umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny, wyrobiła sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w regionie. W kompleksowej ofercie inwestorzy odnajdą nie tylko niezliczoną wręcz ilość dachówek, ale także pokrycia blaszane, czy akcesoria dachowe. Można również liczyć na sporządzenie profesjonalnej wyceny, która zawsze stanowi najlepszy obraz przyszłej inwestycji.