Deskowanie (szalunek), to tymczasowa konstrukcja, dawniej wykonana najczęściej z desek lub drewnianych płyt słabszej klasy drewna. Obecnie najczęściej wykorzystuje się panele wykonane z ram metalowych wypełnionych sklejką. Dzięki deskowaniu świeży beton nie rozlewa się poza obszar wylewania, a całość wylewki zachowuje odpowiedni kształt do momentu jej zastygnięcia. Szalunek umożliwia też podtrzymanie wykonanego zbrojenia do momentu zastygnięcia ułożonej mieszanki. Deskowanie to podstawa każdej budowy.

Dlaczego deskowanie jest tak ważne?

Współczesne projekty budowlane są dopasowane do pomysłu architekta i potrzeb klienta. Przy ich tworzeniu rzadko się myśli o trudnościach wykonawczych - różne grubości ścian, zmienne ich wysokości w różnych miejscach obiektu, ściany łukowe lub pochylone, krzyżowane pod kątami  - wszystkie te cechy mogą znacząco utrudnić wykonanie formy. Z tych powodów podstawową cechą dobrego szalunku jest możliwość jego dopasowania do projektu, bez konieczności wykonania czasochłonnych wstawek. Dobre systemy szalunkowe oferują wiele rozmiarów płyt z możliwością ustawiania ich pionowo i poziomo. Te cechy przydają się również przy prostszych, powtarzalnych formach, gdzie trzymając się wcześniej przygotowanego planu deskowania i zestawienia elementów można osiągnąć znakomitą wydajność montażu lub demontażu i wysoką jakość gotowej ściany betonowej. Firmy takie jak Budosprzęt sp. z o.o.  dbają o to, aby nowoczesne szalunki spełniały odpowiednie warunki:

     dobre dopasowanie do projektu,

     trwałość,

     wydajność,

     bezpieczeństwo,

     niską cenę.

Co jeszcze znajduje się w ofercie firm ze sprzętem budowlanym?

Firmy ze sprzętem budowlanym dysponują także różnego typu rusztowaniami. Rusztowanie robocze to konstrukcja budowlana, tymczasowa, z której mogą być wykonywane prace na wysokości, służąca do utrzymywania osób, materiałów i sprzętu. Jest to więc niezbędny element każdej budowy, wymagającej pracy na wysokościach. Elementy z których składają się rusztowania modułowe, połączone są w stałych punktach, które rozmieszczone są w równych odstępach. Rozwiązanie to wykorzystuje się przy budowie, remontach i konserwacjach obiektów przemysłowych z dużą ilością instalacji oraz stosuje się je jako rusztowania wolnostojące np: przy wieżach kościelnych czy montażu trybun i scen. Jak wiadomo rusztowania drewniane zostały już praktycznie całkowicie wyparte przez rozwiązania stalowe i aluminiowe. Stało się tak dlatego, że nowsze rozwiązania są znacznie bardziej bezpieczne, funkcjonalne, łatwiejsze w montażu i przede wszystkim trwalsze. Przy dużych obiektach liczy się mobilność, szybkość montażu i demontażu segmentów oraz wytrzymałości elementów. Osobny temat to rusztowania podporowe i wieże podporowe, które służą do tymczasowego podparcia budowanych wiaduktów, wysokich stropów i podobnych obiektów. Takie zabezpieczenie jak rusztowania jest niezbędne, aby zapobiegać wypadkom i łatwo dotrzeć do wyższych poziomów budowli. Dzięki rusztowaniom praca staje się łatwiejsza, a bezpieczeństwo pracowników niezwykle się zwiększa.