Główną rolę różnego rodzaju uszczelnień jest zapobieganie przedostawania się konkretnej substancji lub medium na zewnątrz, na przykład poza zbiornik. Jednym z od lat docenianych w tym zakresie rozwiązań są pierścienie uszczelniające typu oring. Ich parametry są ściśle uzależnione od mieszanki gumowej, z której zostały wykonane. Niemniej cechują się dużą elastycznością, dlatego łatwo je dopasować do konkretnych potrzeb.

Wysoka trwałość

Uszczelki tego rodzaju cechują się dobrą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, niemniej jednak ich parametry zależą właśnie od mieszanki, z której zostały wykonane. Jednym z najpowszechniej stosowanych elastomerów jest guma EPDM. Wyróżnia ją przede wszystkim odporność na substancje żrące, promieniowanie UV oraz wilgoć, a to sprawia, że uszczelki nie deformują się i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie temperatura nie przekracza 130 stopni Celsjusza. W wielu branżach docenia się również te wykonane z kauczuku NBR, ponieważ ten nie reaguje z olejami, smarami, płynami hydraulicznymi. Tego rodzaju produkty bez problemu radzą sobie w niskich temperaturach do 100 stopni Celsjusza, a jednocześnie w warunkach wysokiego ciśnienia. Podobne właściwości wykazują oringi FKM/FPM, z tą różnicą, że mogą być stosowane do pracy w znacznie wyższych temperaturach, sięgających nawet 210 stopni Celsjusza.

Intuicyjny montaż

Wiele branż docenia nie tylko trwałość poszczególnych komponentów, ale również prostotę ich umieszczenia w mechanizmie. I to jest właśnie główna zaleta pierścieni uszczelniających oring, których produkcją zajmuje się między innymi firma Zd-Gum z Koszut koło Środy Wielkopolskiej. Duża elastyczność pozwala bowiem na dopasowanie uszczelek tego typu do każdego rodzaju elementu, co ma znaczenie zwłaszcza w mechanizmach ruchomych. Produkty są wytwarzane w różnych rozmiarach, z czego grubość samego pierścienia – sznura może zawierać się w przedziale 0,35 – 12 milimetrów, a średnicy wewnętrznej do 5000 milimetrów. Nie ma więc żadnego problemu z doborem odpowiedniego oringa do potrzeb konstrukcyjnych.

Istotna funkcja

Przede wszystkim uszczelnienia pierścieniowe mają za zadanie zapobiec wyciekowi substancji płynnej z danego zbiornika lub urządzenia. W związku z tym są one niezastąpione w branży hydraulicznej czy mechanice. Ich skuteczność wynika z faktu, że działanie oringów następuje samoczynnie oraz obustronnie, zwłaszcza pod wpływem oddziałującego na nie wysokiego ciśnienia. Wraz z jego wzrostem, zwiększa się również siła uszczelniająca, a samo ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. Takie zjawisko i konstrukcja elementu determinuje skuteczność uszczelnienia oraz jego niezawodność, którą docenia wiele gałęzi przemysłu.