Żeby zmniejszyć koszty ogrzewania budynku z poddaszem, najlepszym rozwiązaniem będzie ocieplenie dachu.  Dzięki temu użytkowanie poddasza stanie się też o wiele bardziej komfortowe dla mieszkańców. Do wykonania takiej termoizolacji najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Materiał ten wyróżnia się bowiem doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Jakie inne zalety przypisują mu specjaliści z branży budowlanej?

Dlaczego termoizolacja poddasza użytkowego jest tak ważna?

Dzięki temu, że budynek posiada prawidłowo wykonaną izolację termiczną, w pomieszczeniach zawsze panuje optymalna temperatura. Nie mają na nią wpływu warunki atmosferyczne czy też aktualna pora roku. W czasie zimy ogrzewane wnętrza na dłużej zachowują odpowiednią dla mieszkańców temperaturę, a podczas lata panuje w nich przyjemny chłód, który jest wynikiem np. działania klimatyzacji. Dzięki temu, że wnętrza nie nagrzewają się od słońca, może ona pracować na mniejszych obrotach.

Termoizolacja poddasza pozwala uchronić budynek przed stratami energii cieplnej, co w czasie sezonu grzewczego ma kolosalne znaczenie. Szacuje się, że przez nieocieplony dach ucieka aż 25 % ciepła, co nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków za ogrzewanie. W końcu, kiedy w domu panuje mało komfortowa dla nas temperatura, intensyfikujemy pracę ogrzewania, co wiąże się z większą podażą paliwa. Z kolei w sezonie letnim korzystanie z poddasza byłoby uciążliwe ze względu na nieprzyjemnie wysoką temperaturę i duchotę.

Zalety wełny mineralnej

Jak już wspomniano – wełna mineralna wyróżnia się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. Jak informuje specjalista z firmy budowlanej Gut-Bud – materiał ten jest łatwy w transporcie i w montażu. Z racji swojej elastyczności doskonale przylega do nierównych powierzchni i pozwala łatwo się modelować. Wełna mineralna jest produktem niepalnym i wodoodpornym, lecz przepuszcza parę wodną, co ma korzystny wpływ na mikroklimat wnętrza. Wyrób ten wykazuje także dużą odporność na działanie czynników chemicznych i biologicznych np. pasożytów.

Należy też wspomnieć o właściwościach dźwiękoizolacyjnych wełny mineralnej. Wycisza ona poddasze, przez co hałasy dobiegające z zewnątrz stają się mniej dokuczliwe. Wybierając tego typu materiał termoizolacyjny, należy kierować się jego grubością i parametrami cieplnymi. Warto dodać też, że wełna mineralna nie jest droga. Koszty ocieplenia poddasza zależne są od jego wielkości oraz wyceny dokonanej przez wybraną firmę budowlaną.