Postawienie obiektu budowlanego to złożony proces, w którym pomoc profesjonalnego biura projektowego jest nieodzowna. Tworzeniem kosztorysów inwestorskich, wykonywaniem projektów budowlanych obiektów murowanych, stalowych, żelbetowych oraz drewnianych, a także nadzorem nad przeprowadzanymi pracami zajmuje się biuro architektoniczne Rudner w Strzelcach Opolskich. Sprawdź, dlaczego to właśnie tej firmie warto zaufać.

Projektowanie budynków

Postawienie obiektu budowlanego wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę. Aby je otrzymać, niezbędne jest dopełnienie przez inwestora szeregu formalności i skompletowanie całej masy dokumentów, między innymi planów zagospodarowania terenu. Podstawowym elementem w budownictwie są projekty budowlane, które należy przedłożyć zarówno w przypadku chęci postawienia domu mieszkalnego przez prywatnego inwestora, jak i konstrukcji użytkowej, a nawet użyteczności publicznej.

Biuro architektoniczne Rudner w Strzelcach Opolskich na co dzień zajmuje się projektowaniem budynków mieszkalnych, hal produkcyjnych, placówek oświatowych oraz innych konstrukcji, a ponadto także rozbudową już istniejących obiektów. Wszystkie, tworzone schematy są funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie, spójne z architekturą otoczenia i uwzględniają nie tylko wymogi formalne, ale także sugestie oraz potrzeby inwestorów. Firma dysponuje również uprawnieniami przeprowadzania nadzoru w budownictwie i audytu energetycznego.

Projekt – podstawa każdej inwestycji budowlanej

Aby projekt budowlany został zaakceptowany, musi zostać poprawnie wykonany. Każdy schemat, zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi, obejmuje:

  • Projekt architektoniczno-budowlany, składający się z wykonanych w odpowiedniej skali rzutów, obejmujących każdy poziom obiektu i przekroje specyficznych miejsc, między innymi schodów, a ponadto uwzględniających fundamenty i więźbę dachową. Ta część dokumentacji obejmuje również rysunki wszystkich instalacji wewnętrznych, jakie budynek będzie posiadał i szczegółową charakterystykę elewacji;

  • Dokumentację techniczną, określającą całkowitą powierzchnię obiektu, jego poszczególnych pomieszczeń (także użytkowych, takich jak garaż czy piwnica) oraz kubaturę ogrzewaną i nieogrzewaną;

  • Szczegółowy opis słowny konstrukcji, uwzględniający planowane materiały do budowy, rozmieszczenie i układ poszczególnych instalacji, w które obiekt zostanie wyposażony, a także posadowienie budynku i jego kategorię geotechniczną;

  • Charakterystykę energetyczną, dzięki której można poznać wysokość rocznego zapotrzebowania na energię wymaganą do ogrzania metra kwadratowego powierzchni.

Projekt budowlany jest niezbędny nie tylko do otrzymania pozwolenia na budowę. Korzystają z niego również poszczególni wykonawcy inwestycji, a także inspektor nadzoru budowlanego.