Budowa domu jednorodzinnego to dla wielu Polaków inwestycja życia. Ważne jest zatem to, by była ona dobrze zaplanowana, przemyślana oraz wykonana przez cały zespół doświadczonych i co ważne uprawnionych specjalistów. Prócz geodetów, architektów, budowlańców, dekarzy czy instalatorów istotne jest wsparcie geotechników. To im zleca się badania geologiczno-inżynierskie, dzięki którym można stworzyć najsolidniejszy z możliwych fundamentów dla określonych warunków gruntowych. Dlaczego jeszcze analizy geotechniczne warto wykonywać przed budową domu?

Czy badania geologiczne przed budową domu są wymagane?

Przepisy budowlane nie narzucają obowiązku wykonywania badań geologiczno-inżynierskich przy budowie domu jednorodzinnego. Podkreślić jednak należy, iż od tej reguły są wyjątki. W przypadku niepewnych warunków gruntowych, budowie obiektu przy skarpach lub na obszarze szczególnie chronionym pod kątem ekologicznym, takie analizy mogą być konieczne.

Badanie geotechniczne może być również wymagane przez zatrudnionego przez inwestora architekta, który dla dobrego zaprojektowania fundamentów potrzebuje wszelkich danych dotyczących warunków posadowienia. Dodać warto, że o ile jeszcze kilka lat temu osoby budujące domy rezygnowały z podejmowania współpracy z pracowniami geotechnicznymi, o tyle dzisiaj geotechnicy obsługują znaczną część inwestycji. Dlaczego badania geotechniczne przed budową domu są wskazane?

Do czego służą wyniki badań geologiczno-inżynierskich?

Badania geologiczno-inżynierskie dla domów jednorodzinnych są zalecane mimo braku obowiązku ich wykonywania. Korzyści, które płyną z uzyskanych wyników, są wyraźne, co potwierdza wielu architektów oraz fachowców z firm ogólnobudowlanych. Przede wszystkim pozyskane i przebadane próbki gruntu pozwalają określić to, jakie technologie stawiania budynku będą najlepsze dla danych warunków posadowienia. Dzięki temu obiekt będzie zabezpieczony przed uszkodzeniami zarówno podczas budowy, jak i w trakcie późniejszego użytkowania. Inwestor nie będzie musiał martwić się zatem o zapadające się fundamenty, osiadanie domu, pękające sufity i ściany, a także o kapilarne podnoszenie wód gruntowych. Na tym nie kończy się jednak wykorzystanie wiedzy geotechników.

Badania geologiczne przed budową domu pomagają zoptymalizować koszty budowy. Wyznaczenia dokładnej morfologii gruntu oraz wspomnianych warunków posadowienia umożliwia wyznaczenie w projekcie domu najbardziej opłacalnego pod kątem kosztów i jakości modelu fundamentów. To samo tyczy się całej konstrukcji nośnej budynku. W wielu przypadkach dzięki precyzyjnym wynikom badań geotechnicznych inwestor może zakupić tańsze materiały, mając pewność, iż przez długie lata wytrzymają duże obciążenia oraz ekstremalne warunki pogodowe.

Ponadto dzięki współpracy z geotechnikami można wyznaczyć najlepsze sposoby przygotowania gruntu pod stworzenie pięknego ogrodu, uwzględniając przy tym warunki dla uzbrojenia terenu i systemu drenażowego.

Na czym polegają badania geotechniczne przed budową domu?

Badania geotechniczne, które wykonują takie firmy jak Zakład Robót Geologiczno-Inżynierskich GEOTEST z Tych, opierają się na robotach ziemnych oraz na tworzeniu specjalistycznej dokumentacji. Na ogół po wizji lokalnej i zapoznaniu się z planami działki eksperci przeprowadzają wiercenia w ziemi, sondowanie oraz pobór próbek gruntu. Istotne jest też wykonanie pomiaru zwierciadła wody gruntowej oraz przesłanie pozyskanych materiałów do analiz laboratoryjnych. Dzięki nim inwestor pozna wszystkie parametry geologiczne działki, od stopnia plastyczności i wskaźnika zagęszczenia gruntu począwszy, na składzie chemicznym wód gruntowych i poziomu jej agresywności dla betonu kończąc. Takie dane niebywale ułatwiają przygotowanie oraz przeprowadzenie całej inwestycji, zwłaszcza jeśli inwestor chce stworzyć solidny i energooszczędny dom. Co zawierane jest zaś w dokumentacji geologicznej? Bezsprzecznie geotechnicy ujmują w niej:

  • opis rodzajów gruntu danego podłoża,
  • opis morfologii gruntu wraz z wzajemnym ułożeniem oraz ze wszystkimi parametrami geotechnicznymi,
  • wskazanie gruntów nośnych i nienośnych,
  • opis i wskazanie głębokości występowania wód gruntowych,
  • opis wpływu wód gruntowych na posadowienie budynku i żywotność danej mieszanki betonu,
  • wnioski oraz zalecenia wynikające z badań (np. rekomendowane metody posadowienia domu).

Podsumowanie

Badania geologiczno-inżynierskie warto wykonywać przed budową domu, a nawet jeszcze przed zakupem działki po to, by sprawdzić jakość gruntu. Dzięki analizom geotechnicznym architekci i wykonawcy wyznaczą technologie budowy solidnego domu, a także dobiorą odpowiednie materiały budowlane. Inwestor osiągnie tym samym zoptymalizowany kosztorys i uzyska pewność, iż budynek nie będzie przez długie lata wymagał większych remontów oraz modernizacji. Nieprawidłowe osiadanie domu, na które narazić się można przy budowie bez badań geotechnicznych, to niestety problem trudny i kosztowny w niwelowaniu.