Budowa domu jednorodzinnego to spore przedsięwzięcie, które powiedzie się, jeśli mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W ten sposób jesteśmy w stanie przewidzieć możliwość wystąpienia ewentualnych błędów, a tym samym zawczasu ich uniknąć. Większość z nas rozpoczynając budowę swojego pierwszego domu jednak nie posiada ani wiedzy budowlanej, ani odpowiedniego doświadczenia. W takim wypadku tym bardziej warto zdecydować się na wsparcie kierownika budowy.

Zalety zatrudnienia kierownika budowy

Rolą kierownika budowy jest przede wszystkim kompleksowy nadzór nad wszelkimi pracami budowlanymi, czyli sprawdzanie i pilnowanie ekip budowlanych oraz nadzorowanie i planowanie realizacji kolejnych etapów. Oddając inwestycję w ręce kierownika budowy z uprawnieniami, uzyskujemy poczucie spokoju oraz pewność, że budowa będzie zgodna z projektem oraz przeprowadzana w sposób bezpieczny dla ludzi, co również przekłada się na późniejsze bezpieczeństwo mieszkania w budynku. Według kierownika budowy Piotra Myszki z firmy Usługi Projektowo-Budowlane, znalezienie odpowiedniej osoby do nadzoru to już połowa sukcesu.

Kiedy zatrudnić kierownika budowy?

Kierownik budowy odpowiedzialny jest za odbieranie konkretnych prac zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto wybrać doświadczonego inspektora jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty w ziemię, ponieważ kierownik powinien sprawować nadzór przez cały proces powstawania inwestycji; od jej początku aż do momentu odbioru budowy przez organ nadzoru budowlanego. Należy również pamiętać o tym, że polecani inspektorzy mają zajęte grafiki często na wiele miesięcy do przodu. Im szybciej zdecydujemy się poszukać odpowiedniej osoby, tym lepiej i bezpieczniej dla naszej inwestycji.

Jak wygląda współpraca z kierownikiem budowy?

Jak podkreśla Piotr Myszka z firmy Usługi Projektowo-Budowlane, już na samym początku rozmów z docelowym kierownikiem budowy należy ustalić większość konkretów, czyli głównie zakres prac kierownika i częstotliwość wizyt na budowie. W trakcie współpracy pojawią się też dodatkowe kwestie, jak ewentualne zastrzeżenia specjalisty do danego etapu budowy czy propozycje pewnych zmian poprzez użycie metod zamiennych.

Fachowość, dokładność i znajomość najnowszych technologii to dodatkowe cechy wyróżniające dobrego kierownika budowy. Dużą wartością jest także to, czy w przeszłości podejmował się tzw. problematycznych inwestycji lub czy był otwarty na przejmowanie budowy po innym kierowniku.