Schody są niezbędne w domach piętrowych, z poddaszem i w dwupoziomowych apartamentach. Dostępne są stopnie murowane, metalowe, szklane i drewniane. Te ostatnie cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów. Drewno jest naturalnym materiałem, chętnie stosowanym przy wykończeniach wnętrz. Dlaczego warto zamontować drewniane schody w swoim domu? Skąd wziąć materiał potrzebny do ich budowy?

Zalety drewnianych schodów?

Zalety drewnianych schodów wynikają bezpośrednio z właściwości surowca, z którego je stworzono. Przede wszystkim drewno jest trwałe i wytrzymałe. Łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu konstrukcja schodów może mieć różną formę. Możemy zdecydować się na schody proste, klasyczne, ale możemy też zamontować w domu schody spiralne czy zaokrąglone z rzeźbionymi poręczami. Bardziej skomplikowane konstrukcje będą przyciągać wzrok, stając się jednocześnie największą ozdobą pomieszczenia.

Drewniane stopie są też uniwersalne. Pasują do większości aranżacji – tych rustykalnych, eleganckich, modernistycznych i minimalistycznych. Nawet jeśli wygląd naszego domu będzie zmieniał się z upływem lat, drewniane schody zawsze będą prezentować się znakomicie. Sprawią, że wnętrze będzie wydawać się bardziej przytulne. Warto podkreślić, że schody z drewna są ciepłe w dotyku, co ma znaczenie, jeżeli lubimy chodzić po domu boso.

Jaki rodzaj drewna nada się do budowy schodów?

Choć na rynku dostępne są gotowe schody, które wystarczy tylko zamontować w domu, większość inwestorów postanawia opłacić ich budowę od postaw. To dobry sposób, by dopasować konstrukcje do swoich indywidualnych wymagań oraz samodzielnie wybrać interesujący nas materiał. W przypadku drewna wybór jest naprawdę duży. Poszczególne gatunki drzew różnią się od siebie barwą i usłojeniem. Każdy kawałek drewna jest niepowtarzalny, wyjątkowy, co przekłada się na estetykę schodów.

Do budowy schodów nadaje się zarówno drewno rodzime, jak i egzotyczne. Jeśli chodzi o to pierwsze, to niegasnącą popularnością cieszy się dąb, jesion, orzech, wiąz, świerk i sosna. Drewno egzotyczne jest dużo droższe, choć wysoką cenę wynagradza poniekąd jego oryginalny wygląd. Możemy wymienić tu takie gatunki jak: wenge, merbau, mahoń czy iroko.

Gdzie kupić drewno do budowy schodów?

Drewno do budowy schodów nabędziemy w tartaku. Niektóre przedsiębiorstwa z tej branży, takie jak np. Tomax, trudnią się nie tylko sprzedażą drewna, ale też projektowaniem i budową schodów wewnętrznych. To dobre rozwiązanie dla osób, które wolą zlecić realizację inwestycji jednemu, sprawdzonemu wykonawcy.