Systemy grzewcze pełnią bardzo ważną funkcję w obiektach mieszkalnych. Ich zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, a także podgrzewanie wody. Obecnie jednym z najczęściej wybieranych rodzajów ogrzewania jest tzw. podłogówka. Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się wieloma zaletami, np. gwarantuje odpowiedni komfort cieplny. Montażem tego typu instalacji grzewczych zajmują się fachowcy z firmy instalacyjnej Technika Grzewcza i Sanitarna z Chojnic.

Jakie są zalety podłogowego ogrzewania?

Ogrzewanie podłogowe to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, jeśli chodzi o instalacje grzewcze w budynkach o charakterze mieszkalnym. Wyróżnia się ono przede wszystkim wygodnym użytkowaniem, prostą obsługą oraz wysoką estetyką. Fachowiec z firmy instalacyjnej Technika Grzewcza i Sanitarna z Chojnic podkreśla, że podłogówka jest świetnym systemem grzewczym, ponieważ gwarantuje równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Co więcej, działanie takiego systemu sprawia, że wyższa temperatura jest w okolicy nóg, natomiast niższa w okolicy głowy, a co za tym idzie, zapewniony jest komfort cieplny. Jak zostało wspomniane, ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką estetyką. Wynika to z faktu, że elementy grzewcze nie znajdują się w miejscach widocznych, lecz w podłodze. To też sprawia, iż mamy większe możliwości aranżacyjne w poszczególnych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Firmy instalacyjne, w tym Technika Grzewcza i Sanitarna zajmują się montażem różnego typu systemów grzewczych typu podłogówka. Do najpopularniejszych należą instalacje wodne oraz elektryczne. Oprócz nich mamy możliwość zamontowania innych typów ogrzewania. Często wybieraną opcją jest połączenie kotła na stałe paliwo z ogrzewaniem podłogowym. Ekspert od prac instalacyjnych z firmy Technika Grzewcza i Sanitarna z Chojnic w województwie pomorskim zaznacza, że

Ogrzewanie podłogowe idealnie nadaje się jako uzupełnienie innej instalacji grzewczej. Wynika to z faktu, że istnieje możliwość dostosowywania momentów jego pracy do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Ciekawą opcją jest też połączenie podłogówki z pompą ciepła. Główną zaletą takiej instalacji jest to, że ich działanie nie wymaga wysokich nakładów energetycznych, co wynika z tego, że są one systemami niskotemperaturowymi.

Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego powinniśmy zaplanować na etapie budowy domu lub w trakcie generalnego remontu obiektu mieszkalnego. Tym zadaniem zajmują się instalatorzy z firmy Technika Grzewcza i Sanitarna. Pierwszym etapem prac jest rozłożenie na podłodze płyt termoizolacyjnych, które będą zabezpieczać przed utratami ciepła. Dalsze kroki zależą od tego, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy wodne ogrzewanie podłogowe, wówczas trzeba będzie zaopatrzyć się w rury z tworzyw sztucznych. Następnie konieczne będzie je rozstawienie i przymocowanie do podłoża. Jak zaznacza specjalista od tego typu prac ze wspomnianej wcześniej firmy, rury można układać w meandrowej lub piętrowej wężownicy.

Znacznie łatwiej przebiega montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego. W tym przypadku wystarczy rozłożyć na podłodze kable grzejne, a w ścianie trzeba zamocować puszkę instalacyjną. Przewody mocuje się na taśmie montażowej albo siatce. Nie zaleca się kładzenia kabli bezpośrednio na izolacji. Pracownicy firmy Technika Grzewcza i Sanitarna informują, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w montażu, jednakże droższe w eksploatacji, w porównaniu do systemu wodnego.