Budowa domu lub gruntowy remont wymaga podjęcia ważnych decyzji. Jedną z nich jest decyzja o wyborze rodzaju ogrzewania. Instalacja gazowa jest jednym z lepszych, a jednocześnie ekologicznych, wydajnych i ekonomicznych rozwiązań dla nierozumności mieszkalnych. Dowiedz się o czym warto pamiętać, decydując się na projekt i montaż nie tylko instalacji gazowej, ale też kotłowni gazowej oraz w zależności od potrzeb przyłącza gazowego lub zbiornika.

Projekt instalacji oraz kotłowni gazowej

Już na etapie wyboru projektu domu, trzeba dokładnie przeanalizować i zadecydować o konkretnym sposobie ogrzewania. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku montażu instalacji gazowej, trzeba wcześniej zaplanować odpowiednie pomieszczenie, którego wielkość będzie zależała od mocy wybranego kotła grzewczego, która z kolei musi być adekwatna go powierzchni domu. Z metrażem domu, wiąże się również roczne zapotrzebowanie na gaz, a co za tym idzie również wielkość zbiornika na gaz ciekły, który umieszczenia jest na działce, nieopodal domu. Ma to miejsce w sytuacji, gdy na danym terenie ze względów lokalizacyjnych i technicznych nie ma możliwości podłączenia się  do gazociągu. W przeciwnym razie, wraz z projektem instalacji gazowej, konieczne jest uwzględnienie przyłącza. Kotłownia gazowa jest pomieszczeniem, w którym znajduje się też przepływowy podgrzewacz wody użytkowej lub specjalny zasobnik.

Pomieszczenie to musi mieć sprawną wentylację oraz posiadać kompatybilną i skorelowaną instalację elektryczną, połączoną z wodną, gdyż woda do celów użytkowych musi być podgrzana. Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja gazowa jest gwarantem sprawnego, długoletniego działania. Jest to stosunkowo ekologiczne rozwiązanie, gdyż podczas spalania gazu wydziela się do atmosfery dużo mniej szkodliwych substancji i dwutlenku węgla, aniżeli ma to miejsce w przypadku paliw kopalnych. Ponadto jest to rodzaj ogrzewania bezobsługowego, więc jednocześnie niezwykle wygodnego w użytkowaniu. Za pomocą specjalnego panelu sterującego można wybrać dowolną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Dużą zaletą w przypadku posiadania własnego zbiornika jest wyeliminowanie przerw w dostawie surowca.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu instalacji gazowej?

Instalacja gazowa w nowych domach jest częścią całego projektu architektoniczno-budowalnego. Właściwie wykonany projekt musi być poparty stosownymi obliczeniami. Podczas montażu, trzeba stawiać tylko na profesjonalne i doświadczone firmy, jak Anma Marek Stańczyk z Sulęcina w województwie lubuskim, gdyż tylko solidne i dokładne prace montażowe przyczynią się do bezpieczeństwa instalacji, która jest niezwykle ważna w przypadku gazu. Pomimo faktu, iż koszty montażu instalacji gazowej są nieco wyższe w porównaniu do np. ogrzewania na ekogroszek, to zwracają się one w stosunkowo krótkim czasie. Instalacja gazowa do sprawnego działania potrzebuje szczelności, więc raz do roku wymaga profilaktycznego serwisowania, które ma na celu określenie jej sprawności oraz wyeliminowanie pojawiających się bieżących problemów, które zdarzają się niezwykle rzadko. Podsumowując o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, zawsze trzeba dbać.