Granice działki nie zawsze są wyznaczane przez ogrodzenie. Sam fakt postawienia płotu nie sprawia, że krawędzie są dokładnie wytyczone i przebiegają zgodnie z punktami wyznaczonymi przez geodetę. W przypadku gruntów rolnych naturalnymi wyznacznikami są miedze, które, wskutek prac ciężkim sprzętem, mogą się z czasem przesuwać. Takie problemy występują jednak znacznie częściej. Sprawdźmy, co na ten temat mówi specjalista z Geomil.

Znaki graniczne – czym są i kiedy trzeba je wznawiać?

Graniczniki to znaki wykonane z trwałego materiału zlokalizowane w punktach granicznych. Te kluczowe, z punktu widzenia prawa własności obiekty pełnią funkcję dowodową w sprawach o miedzę i pozwalają określić precyzyjne granice nieruchomości. 

W przypadku gdy wyznaczone wcześniej znaki graniczne uległy uszkodzeniu lub przesunięciu, ale istnieje dokumentacja geodezyjna, która pozwala na odtworzenie ich pierwotnego usytuowania, ustawodawca przewiduje możliwość ich wznowienia. Wszelkie dokumenty są przechowywane w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – mówi ekspert z Geomil.

Biuro geodezyjne – jak wznowić znaki graniczne?

Aby dokonać wznowienia graniczników, właściciel nieruchomości powinien skorzystać z usług biura geodezyjnego. Pracownicy Geomil posiadają stosowne uprawnienia, dzięki czemu klient ma gwarancję, że procedura przebiegnie szybko i zgodnie z prawem. W pierwszej kolejności geodeta zgłasza planowane wznowienie granic w ODGiK. Po uiszczeniu opłaty otrzymuje dostęp do pełnej dokumentacji i map, które odzwierciedlają wyznaczone uprzednio prawne granice działki. Wiarygodność przebiegu granicy może zostać ustalona w oparciu o pierwotną osnowę geodezyjną, od której można ponownie wyznaczyć usytuowanie punktów granicznych.
Jeżeli na podstawie dokumentacji można okazać granice, pracownik firmy Geomil określa termin wznowienia znaków granicznych i informuje strony o planowanych pracach (w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem planowych czynności terenowych).

Wznowienie granic – sprawy formalne

Przebieg prac geodezyjnych wymaga udokumentowania za pomocą protokołu wznowienia znaków granicznych, na którym podpisują się właściciel nieruchomości oraz geodeta z Geomil. Ostatnim etapem działań jest sporządzenie operatu geodezyjnego, który musi zostać następnie przekazany do miejscowego oddziału ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.